Tytuł badania: Osobowościowe uwarunkowania nadużywania Internetu
Data: [2004]
Badacz: Nina Ogińska-Bulik

Celem badania o charakterze eksploracyjnym była weryfikacja zależności występujących pomiędzy cechami osobowościowymi a skłonnościami do nadużywania internetu (TIK). Dodatkowo szukano czynników, które mają wpływ na postawę skłonną do nadużywania internetu. Łącznie zbadano 126 osób w wieku 18-25 lat (74 mężczyzn, 52 kobiety). Wszyscy badani mieli do wypełnienia (drogą elektroniczną) anonimowy Kwestionariusz Zaangażowania w Internet i Inwentarz Osobowości (NEO-FFI). Narzędzia te poddano badaniom pilotażowym na próbie 176 osób i zmodyfikowano (wersja ostateczna Kwestionariusza zawierała 10 pytań dotyczących: utraty kontroli, zaniedbywania relacji z najbliższymi, zaniechania obowiązków zawodowych lub szkolnych, negatywnego wpływu na zdrowie). Inwentarz Osobowości miał na celu pomiar podstawowych czynników osobowościowych: neurotyzmu, ekstrawersji, otwartości na doświadczenia, ugodowości, sumienności. Z badania wynika, że badani internauci spędzają w sieci powyżej 17 godzin tygodniowo (co piąty spędza 25 godzin na tydzień). Pytania badające stopień zaangażowania w internet pokazują, że prawie 86% badanych zdarza się spędzić w sieci więcej czasu, niż na to przeznaczyli (69% respondentów czasem zdarza się poświęcić swój czas przeznaczony na naukę lub pracę na surfowanie w sieci). Ponadto badanie pokazało, że zaangażowanie w korzystanie z internetu zależy od czynników osobowości (zaangażowanie to rośnie, im bardziej u danej osoby widoczny jest wysoki wskaźnik poziomu neurotyzmu i niski wskaźnik otwartości na doświadczenia, ugodowości, sumienności). Wyniki badania potwierdziły, że ponad 13% badanych ma objawy uzależnienia od internetu.

Deskryptory TESE: dostęp do Internetu, korzystanie z Internetu, młodzież, Internet, technologia informacyjno-komunikacyjna, użytkowanie komputerów
TESE descriptors: Internet access, Internet usage, youth, Internet, ICT, computer usage
  • Ogińska-Bulik, N. (2005). Osobowościowe uwarunkowania nadużywania Internetu. Acta Universitatis Lodziensis. Folia Psychologica, 9, 3-15.