Tytuł badania: Sposób spostrzegania dziewczynek z zespołem Turnera przez rodziców
Data: [1999]
Badacz: Milena Gracka-Tomaszewska, Joanna Radoszewska

Celem badania była odpowiedź na pytanie: w jaki sposób spostrzegają dziewczynki z zespołem (z.) Turnera ich rodzice. Próbę badawczą stanowili rodzice 10 dziewczynek (ustalonym kryterium doboru respondentów był wiek dziecka; dziewczynki miały od 6 do 12 lat, w tym trzy uczęszczały do zerówki, a siedem do szkoły podstawowej). Wśród badanych znalazło się osiem par małżeńskich, jedna matka samodzielnie wychowująca córkę oraz jeden ojciec (w związku z nieobecnością matka nie uczestniczyła w badaniu). Do zebrania materiału posłużono się ustrukturowanym wywiadem klinicznym (opracowanym w dwóch równoważnych wersjach: dla matek i dla ojców). W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że rodzice koncentrowali się na opisie wyglądu zewnętrznego dziecka (najczęściej wymieniano niedobór wzrostu oraz dysproporcje w budowie). W zakresie reprezentacji sfery poznawczej badani najczęściej zwracali uwagę na obiektywne trudności ich córek, tzn. problemy z koncentracją uwagi oraz zaległości w nauce, które były spowodowane nieobecnościami w szkole (wynikającymi z kolei z konieczności odbycia wizyty u lekarzy). Zgodnie ze zgromadzonym materiałem wykazano również, że pod względem reprezentacji sfery emocjonalno-społecznej respondenci wykazywali świadomość niskiej samooceny ich córek.

Autorskie słowa kluczowe: reprezentacja dziewczynki z z. Turnera, zespół Turnera
Author's Keywords: representation of a girl with Turner’s syndrome, Turner’s syndrome
Deskryptory TESE: rodzice, relacja rodzice – dziecko, płeć żeńska, postawa, zachowania, zachowania społeczne, zdrowie, problemy zdrowotne, choroba, samoocena, frekwencja
TESE descriptors: parents, parent-child relation, female, attitude, behaviour, social behaviour, health, health problems, illness, self-evaluation, attendance
  • Gracka-Tomaszewska, M. i Radoszewska, J. (2001). Sposób spostrzegania dziewczynek z zespołem Turnera przez rodziców. Medycyna Wieku Rozwojowego, 4, 367-375.