Tytuł badania: Motywy podejmowania zachowań ryzykownych i ocena ich konsekwencji w opinii młodzieży szkolnej Łodzi
Data: [2001]
Badacz: Jan Chodkiewicz, Zygfryd Juczyński

Celem badań było monitorowanie ryzykownych zachowań dzieci i młodzieży z Łodzi, po to, by móc ustalić etiologię ich nawyków, a tym samym stworzyć np. profilaktyczne programy wspierające. Warstwowo-losowy dobór próby osób do badań pozwolił na przebadanie 21 szóstych klas szkoły podstawowej, 21 drugich klas gimnazjalnych, 21 pierwszych i trzecich klas licealnych, a także 19 pierwszych i trzecich klas techników. W sumie przebadano 2073 (zakwalifikowano 2053 ankiety) uczniów w wieku 12-18 lat oraz 82 nauczycieli-wychowawców z przebadanych klas. Wyniki badań pokazują rozpowszechnienie zachowań ryzykownych wśród badanej młodzieży. Prawie 68% próbowało palenia tytoniu. Alkoholu natomiast próbowało 88% badanej młodzieży (88,5% potwierdziło picie piwa, ponad 72% – wina, a prawie 60% – wódki). Co czwarty respondent przyznał się, że próbował narkotyków (5% – 12-latki, 15% – 14-latki, 35% – 16-latki, 48% – 18-latki). Do najczęściej używanych substancji można zaliczyć marihuanę (22%) i amfetaminę (8%). Doniesienie pokazuje też główne powody i okazje do zażywania przez badaną młodzież środków psychoaktywnych. Są to: szczególne okazje (imieniny, urodziny) – 55,4% dziewcząt oraz 47,4% chłopców, spotkania towarzyskie – 30,5% dziewcząt i 30,4% chłopców, a także pobyt w dyskotece, klubie, pubie – 20,2% dziewcząt i 14,6% chłopców. Do najczęstszych motywów picia alkoholu przez uczniów zalicza się chęć zaimponowania innym i problemy osobiste.

Deskryptory TESE: zachowania społeczne, zachowania, uczeń, postawa, złe sprawowanie, narkomania, zdrowie
TESE descriptors: social behaviour, behaviour, pupil, attitude, misconduct, drug abuse, health
  • Juczyński, Z. i Chodkiewicz, J. (2003). Motywy podejmowania zachowań ryzykownych i ocena ich konsekwencji w opinii młodzieży szkolnej Łodzi. Acta Universitatis Lodziensis. Folia Psychologica, 7, 3-15.