Tytuł badania: Wypalenie zawodowe a dolegliwości somatyczne u nauczycieli
Data: [1997]
Badacz: Waldemar Świętochowski

Postawiono następujące pytania badawcze: jaka jest skala nieklinicznych zaburzeń zdrowia somatycznego wśród nauczycieli, jaki jest wpływ wypalenia zawodowego nauczycieli na występowanie u nich dolegliwości somatycznych, jakie objawy są związane z wypaleniem w tym zawodzie i jaka jest siła tego związku. Do badań włączono 175 kobiet. Były to nauczycielki (25-55 lat) uczące w klasach 6-8 w kilkunastu szkołach podstawowych (szkoły wiejskie, szkoły w mieście poniżej 15 tysięcy mieszkańców oraz szkoły w Łodzi; po pięć szkół każdego typu). W badaniach wykorzystano kwestionariusz MBI (oprac. Maslach) i Listę Objawów Somatycznych (oprac. Cofta). Dane poddano obliczeniom statystycznym (analiza korelacyjna, wariancji, czynnikowa). Wyniki badań pokazały m.in. skalę dolegliwości somatycznych wśród badanej grupy nauczycielek. Były to głównie: bóle głowy (ponad 45%), nadmierna męczliwość (45,6%), mdłości/dolegliwości żołądkowe (ponad 42%), ogólne osłabienie (40%). Doniesienie zawiera także informacje dotyczące korelacji pomiędzy wypaleniem zawodowym a dolegliwościami somatycznymi u badanych nauczycielek.

Deskryptory TESE: nauczyciel, praca, zawód nauczyciela, zdrowie, badania edukacyjne, szkoła podstawowa, problemy zdrowotne, warunki pracy
TESE descriptors: teacher, labour, teaching profession, health, educational research, primary school, health problems, working conditions
  • Świętochowski, W. (2001). Wypalenie zawodowe a dolegliwości somatyczne u nauczycieli. Acta Universitatis Lodziensis. Folia Psychologica, 5, 95-109.