Tytuł badania: Ewaluacja jakości kształcenia w aspekcie monitorowania losów zawodowych absolwentów WSEiT w Poznaniu
Data: 2012
Badacz: Jadwiga Knotowicz, Agnieszka Michalska, Stefan Szary

Sformułowano następujące cele badawcze: określenie planów edukacyjnych i zawodowych absolwentów WSEiT; określenie sytuacji zawodowej, w jakiej znajdują się absolwenci na danym etapie badawczym; określenie stopnia wpływu kształcenia i zdobytych umiejętności na sytuację zawodową absolwentów; gromadzenie informacji dotyczących otoczenia społeczno-gospodarczego absolwentów. Badanie składało się z trzech etapów: wstępnego, po trzech latach i po pięciu latach. W pierwszym etapie (2012) przebadano blisko 75% wszystkich absolwentów, którzy ukończyli WSEiT w Poznaniu, i 16,5% absolwentów WSEiT w Szczecinie. Spośród absolwentów poznańskiej uczelni 73% ankietowanych wybrało uczelnię zgodnie z własnymi zainteresowaniami. W dalszej kolejności wybór motywowano niedostaniem się na inną uczelnię, a także dobrymi opiniami na temat WSEiT. Z perspektywy czasu 41% ankietowanych deklarowało, że jeszcze raz wybraliby ten sam kierunek studiów; odpowiedź „raczej tak” wskazało w tym kontekście 36% badanych. Jedynie 4% respondentów twierdziło, że wybraliby się na inny kierunek studiów. 82,5% badanych deklarowało chęć podjęcia dalszej nauki. 35% studentów w trakcie studiów brało udział w różnych szkoleniach, a 1,4% skorzystało z możliwości wyjazdu na zagraniczną uczelnię w ramach programu Socrates Erasmus. Połowa ankietowanych miała stałą pracę podczas studiów. 37,8% respondentów rozważało możliwość podjęcia pracy za granicą, a 21,7% w ogóle nie rozważało takiej możliwości.

Autorskie słowa kluczowe: ewaluacja jakości kształcenia, monitorowanie karier zawodowych, kształcenie zawodowe
Author's Keywords: evaluation of the quality of teaching, monitoring future careers, vocational teaching
Deskryptory TESE: absolwent szkoły wyższej, absolwent, motywacja, wybór studiów, jakość kształcenia, jakość nauczania
TESE descriptors: graduate, school leaver, motivation, choice of studies, quality of education, teaching quality
  • Michalska, A., Knotowicz, J. i Szary, S. (2013). Ewaluacja jakości kształcenia w aspekcie monitorowania losów zawodowych absolwentów WSEiT w Poznaniu. W: C. Plewka (red.), Nauka, edukacja, rynek pracy. Przede wszystkim współdziałanie (s. 469-481). Szczecin – Koszalin: Uniwersytet Szczeciński, Politechnika Koszalińska, Wyższa Szkoła Integracji Europejskiej w Szczecinie.