Tytuł badania: Postawy rodzicielskie wobec dzieci niesłyszących w świetle badań kwestionariuszem PARI
Data: [2004]
Badacz: Jacek Łukasiewicz, Józef Stachyra

Przedmiot badawczy stanowiły postawy rodziców młodzieży niesłyszącej wobec swoich dzieci. Do zebrania materiału wykorzystano kwestionariusz PARI. Badaniem objęto 88 rodzin (reprezentowanych przez 86 matek oraz 72 ojców), w których wychowywało się dziecko z wadą słuchu. Dodatkowo przebadano 130 rodzin (129 matek i 123 ojców) mających tylko dzieci słyszące (grupa kontrolna). W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że obecność w rodzinie dziecka z wadą słuchu ma wpływ na kształtowanie się specyficznych postaw rodzicielskich. Okazało się, że rodzice z grupy eksperymentalnej częściej niż rodzice z grupy kontrolnej ujawniali postawy prawidłowego kontaktu uczuciowego wobec swoich dzieci. Wykazano, że najbardziej prawidłowe relacje emocjonalne rozwijały się w relacji do najstarszego lub najmłodszego dziecka z wadą słuchu. Zgodnie ze zgromadzonym materiałem okazało się również, że największe nasilenie pozytywnych emocji występowało w rodzinach z dwojgiem lub trojgiem dzieci. Odnotowano także sprzyjający wpływ środowiska wiejskiego oraz obecność dziadków na tworzenie się prawidłowych relacji personalnych w rodzinie.

Autorskie słowa kluczowe: młodzież, postawa rodzicielska, wada słuchu (głuchota, niedosłuch), relacje rodzinne
Author's Keywords: youth, parential attitude, wada słuchuhearing impairment (deafness, hearing loss), family relationship
Deskryptory TESE: postawa, rodzice, dziecko, upośledzenie słuchu, upośledzenie, zachowania, relacja rodzice – dziecko
TESE descriptors: attitude, parents, child, hearing impairment, disability, behaviour, parent-child relation
  • Stachyra, J. i Łukasiewicz, J. (2006). Postawy rodzicielskie wobec dzieci niesłyszących w świetle badań kwestionariuszem PARI. Psychologia Rozwojowa, 1, 113-117.