Tytuł badania: Rola nauczycieli języków obcych w rozwijaniu kompetencji interkulturowej uczniów szkół średnich
Typ badania: międzynarodowe
Data: maj 2001
Badacz: Ewa Bandura

Celem badań była weryfikacja roli nauczyciela języków obcych w rozwijaniu kompetencji interkulturowej u uczniów na lekcjach nauki języka obcego. Doniesienie przedstawia wyniki badań przeprowadzonych z użyciem ankiety (w formie papierowej lub elektronicznej). W badaniu wzięło udział 400 nauczycieli takich języków obcych jak: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański itd. Respondenci byli nauczycielami młodzieży w wieku 12-19 lat, uczącej się w Belgii, Polsce, Grecji, Hiszpanii, Meksyku, Bułgarii, Szwecji. Próba nauczycieli w Polsce wynosiła 49 osób (w tym 88% kobiet). Ankieta badała najważniejsze cele pracy respondentów. Wyniki pokazały, że dla co trzeciego nauczyciela priorytetem jest przekazanie uczniom specjalistycznej wiedzy przedmiotowej (75,61%). Ponad 52% nauczycieli zależy na dobrych relacjach z podopiecznymi, a prawie 48% na realizacji wymagań programowych z danego przedmiotu. Biorąc pod uwagę komponent kulturowy w nauczaniu języka obcego, najbardziej istotne dla respondentów okazało się rozwijanie postawy otwartości i tolerancji w stosunku do innych narodów i kultur.

Deskryptory TESE: nauczyciel, język nauczania, kompetencje, szkolnictwo średnie, ankieta, angielski, niemiecki, francuski, kastylijski
TESE descriptors: teacher, teaching language, competence, secondary education, questionnaire, English, German, French, Castilian
  • Bandura, E. (2003). Rola nauczycieli języków obcych w rozwijaniu kompetencji interkulturowej uczniów szkół średnich. Neofilolog, 23, 63-69.