Tytuł badania: Preferencje edukacyjne i zawodowe uczniów szkół Pomorza Zachodniego
Projekt badawczy:
  • Regionalny Barometr Rynku Pracy i Edukacji
pokaż badania
Data: 24 listopada 2008 – 5 grudnia 2008
Badacz:

Cele badania: opisanie, poznanie i zdiagnozowanie planów i preferencji edukacyjnych i zawodowych młodzieży. W badaniu wzięło udział 2100 uczniów, a do analizy badawczej zakwalifikowano 1129 pełnowartościowych wywiadów. W badanej próbie najliczniejsza była – pod względem wieku – grupa 15-latków. 56% respondentów stanowiły kobiety. Większość młodzieży mieszkała na wsi – 85,4%.Potwierdzono istnienie wysokiej korelacji pomiędzy planami edukacyjnymi badanych a ich aktualnym miejscem edukacji. Okazało się bowiem, że licealiści preferują kontynuowanie nauki w ramach dziennych studiów, z kolei uczniowie techników wybraliby studia zaoczne, a uczniowie zasadniczych szkół zawodowych – naukę w szkołach uzupełniających. 90% licealistów zdecydowałoby się na podjęcie studiów; decyzji takiej nie podjęłoby natomiast 70% uczniów zasadniczych szkół zawodowych. Okazało się ponadto, że uczniowie liceów i techników wybierają studia przede wszystkim na podstawie własnego zdania albo osobiście zebranych informacji. Okazało się, że większość uczniów techników i zasadniczych szkół zawodowych wyrażało przekonanie o możliwości podjęcia pracy zgodnej z ich wykształceniem. Potwierdzono korelację między wewnątrzsterownością a przekonaniem o znalezieniu zatrudnienia. Co ósmy uczestnik badania – bez względu na miejsce edukacji – korzystał z doradztwa zawodowego.

Deskryptory TESE: wybór kierunku kształcenia zawodowego, wybór studiów, doradca, doradztwo edukacyjne, postawa
TESE descriptors: choice of training, choice of studies, guidance officer, educational guidance, attitude
  • Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie. Zachodniopomorskie Obserwatorium Rynku Pracy. (2009). Preferencje edukacyjne i zawodowe uczniów szkół Pomorza Zachodniego. Pobrane z www.wup.pl/images/uploads/plany_preferencje_pdf.pdf