Tytuł badania: Profil idealnego kandydata do pracy w zawodzie informatyka – oczekiwania pracodawców
Projekt badawczy:
  • Diagnoza potrzeb edukacyjnych w obszarze szkolnictwa zawodowego związanego z przemysłem informatycznym
Data: 1 grudnia 2009 – 15 stycznia 2010
Badacz: Waldemar Dubla, Monika Fabińska, Iwona Gruszczyńska, Kazimierz Kubiak

Celem projektu było dostarczenie szkołom zawodowym kształcącym uczniów na potrzeby sektora informatycznego z obszaru województwa łódzkiego informacji o obecnych i prognozowanych potrzebach sektora przemysłu informatycznego oraz rekomendacji działań dostosowujących ofertę edukacyjną do potrzeb wojewódzkiego rynku pracy. W ramach projektu przeprowadzono trzy badania ankietowe. W pierwszym z nich uczestniczyło 301 przedsiębiorstw z sektora informatycznego. W drugim badaniu wzięło udział 38 dyrektorów losowo wybranych szkół średnich i pomaturalnych o profilu informatycznym. W trzecim badaniu przeprowadzono ankietę dla 10 dobranych losowo uczniów ostatnich klas o profilu informatycznym z 38 przebadanych szkół. Pracodawcy najbardziej zainteresowani byli pracownikami technicznymi, bez względu na lokalizację firmy – odpowiedź tę wskazało 78,2% pracodawców z miasta i 76,9% ze wsi. 16,6% respondentów twierdziło, że kandydatom ubiegającym się o pracę w ich firmach brakowało doświadczenia zawodowego, z kolei 12,% wskazało na brak kreatywności, a 11,4% na brak znajomości branży. 21,2% pracodawców z branży informatycznej najbardziej zależało na odpowiedzialności pracownika, a co dziesiątej osobie – na kreatywności. 40,9% respondentów było zdania, że uczniowie/absolwenci szkół kształcących w zawodzie technika informatyka prezentowali niski poziom kwalifikacji zawodowych.

Deskryptory TESE: informatyka, pracodawca, technologia informacyjno-komunikacyjna, motywacja, osobowość, popyt na absolwentów, zatrudnienie, rekrutacja pracowników
TESE descriptors: computer science, employer, ICT, motivation, personality, demand for graduates, employment, recruitment
  • Fabińska, M., Kubiak, K., Gruszczyńska, I. i Dubla, W. (2011). Profil idealnego kandydata do pracy w zawodzie informatyka – oczekiwania pracodawców. W: E. Kwiatkowski i E. Ciepucha (red.), Monitorowanie rynku pracy dla edukacji (s. 168-193). Pobrane z http://www.orpde.wckp.lodz.pl/node/139