Tytuł badania: Problemy readaptacji społecznej nieletnich zwolnionych z placówek resocjalizacyjnych
Data: 1990
Badacz: Adam Szecówka

Celem badania było opisanie trudności w readaptacji społecznej nieletnich zwolnionych z placówek resocjalizacyjnych. Wykorzystano: badania symulacyjne – wzięli w nich udział studenci czwartego i piątego roku resocjalizacji Uniwersytetu Wrocławskiego; analizę akt osobowych nieletnich z placówek resocjalizacyjnych; wywiad kierowany z zespołem diagnostycznym zakładu poprawczego i schroniska dla nieletnich; obserwację uczestniczącą podczas przygotowania nieletnich do zwolnienia z zakładu poprawczego; wywiady z rodzicami; analizę kilkuset listów do autora badania od wychowanków zakładu poprawczego i schroniska dla nieletnich. W badaniu symulacyjnym studenci resocjalizacji odgrywali rolę kuratorów sądowych, którzy szukają pracy dla nieletniego z przygotowaniem do zawodu ślusarza, zwolnionego z zakładu poprawczego. Druga grupa studentów odgrywała rolę – dla porównania postaw pracowników działu kadr – siostry albo brata absolwenta zwykłej szkoły zawodowej. W czerwcu 1990 roku studenci odwiedzili 48 zakładów pracy z różnych regionów Polskich. W dwóch przedsiębiorstwach znalazły się miejsca pracy dla nieletnich wychowanków zakładów poprawczych. Większe szansę na pracę mieli absolwenci szkół zawodowych – zakłady zaoferowały 11 miejsc. Wywiady z nieletnimi i listy wychowanków pokazały, że głównym problemem nieletnich z placówek wychowawczych są warunki bytowe. Trudna sytuacja mieszkaniowa często prowadzi do powrotu na drogę przestępczą.

Deskryptory TESE: resocjalizacja, przestępczość, przemoc, dostępność miejsc pracy, rekrutacja pracowników
TESE descriptors: correctional education, dellinquency, violence, access to employment, recruitment
  • Szecówka, A. (1992). Problemy readaptacji społecznej nieletnich zwolnionych z placówek resocjalizacyjnych. Opieka, Wychowanie, Terapia, 2, 9-13.