Tytuł badania: Potrzeby informacyjne pracodawców i instytucji kreujących politykę rynku pracy
Data: 2009
Badacz:

Przedmiot badania: zarządzanie informacją w badanych podmiotach rynku pracy; stopień nasycenia rynku informacją oraz dostępność informacji w opinii badanych podmiotów rynku pracy; sprawny system wymiany informacji o rynku pracy według oczekiwań badanych podmiotów rynku pracy. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano technikę wywiadu grupowego zogniskowanego (FGI). Badaniem objęto trzy kategorie respondentów: instytucje edukacyjne (w tym licea ogólnokształcące, szkoły ponadgimnazjalne, szkoły wyższe, policealne szkoły zawodowe); pracodawców z województwa łódzkiego; instytucje rynku pracy (kształcenia ustawicznego, ochotnicze hufce pracy, Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego itd.). W każdej z grup przeprowadzono po cztery wywiady zogniskowane. Na podstawie wyników badania stwierdzono, że instytucje nie dążyły do ściśle pojmowanej systematyzacji albo instytucjonalizacji procesu zarządzania informacją. Wszystkie trzy grupy korzystały z dwóch kategorii informacji: branżowych oraz prawnych. Najpowszechniejszym źródłem informacji według deklaracji respondentów był internet (TIK). Największe luki informacyjne dostrzegano w zakresie wiedzy na temat przedsiębiorczości oraz szeroko rozumianej informacji zawodowej.

Deskryptory TESE: wiedza, Internet, technologia informacyjno-komunikacyjna, pracodawca, małe i średnie przedsiębiorstwa
TESE descriptors: knowledge, Internet, ICT, employer, small and medium-sized enterprise
  • Regionalne Obserwatorium Rynku Pracy w Łodzi. (2009). Potrzeby informacyjne pracodawców i instytucji kreujących politykę rynku pracy. Pobrane z http://obserwatorium.wup.lodz.pl/index.php/m2009/267-potrzeby-informacyjne