Tytuł badania: Świadomość wyboru zawodu wśród uczniów szkół w województwie łódzkim
Data: maj 2013
Badacz:

Do zebrania materiału badawczego wykorzystano metody zarówno jakościowe, jak i ilościowe. Ankietą audytoryjną objęto 968 uczniów, w tym 157 z zasadniczych szkół zawodowych, 370 z techników i 441 z liceów ogólnokształcących. Ponadto przeprowadzono osiem zogniskowanych wywiadów grupowych. O opinie poproszono także nauczycieli – trzy indywidualne wywiady pogłębione przeprowadzono z nauczycielami/doradcami zawodowymi. 86% uczniów uważało, że człowiek powinien podnosić swoje kwalifikacje w ciągu całego życia. 41,8% respondentów przyznało, że już w ostatniej klasie gimnazjum wiedzieli, co chcą robić w przyszłości. Największe zdecydowanie deklarowali uczniowie zasadniczych szkół zawodowych, a w dalszej kolejności uczniowie techników. Ponad połowa wszystkich badanych wiedziała, co chce robić w przyszłości, w tym 68,8% uczniów zasadniczych szkół zawodowych, 56,1% uczniów techników i 53,1% licealistów. 95% uczniów deklarowało chęć kontynuowania nauki w przyszłości. Większość licealistów i ponad połowa uczniów techników zamierzała podjąć studia na wyższej uczelni; ponadto czterech na 10 licealistów zamierzało ukończyć dodatkowo kurs zawodowy. 85,3% respondentów deklarowało, że w razie wątpliwości co do własnej przyszłości edukacyjnej i zawodowej zwracają się o pomoc do rodziców. 83% szukało w takiej sytuacji informacji w internecie, a w dalszej kolejności – u przyjaciół i znajomych. Ponad dwie trzecie badanych zwróciłoby się o pomoc do doradcy zawodowego.

Deskryptory TESE: przejście ze szkoły średniej do wyższej, przejście z gimnazjum do liceum/technikum, wybór kierunku kształcenia zawodowego, wybór studiów, wybór szkoły, rodzice, Internet, technologia informacyjno-komunikacyjna
TESE descriptors: transition from upper secondary to higher education, transition from lower to upper secondary education, choice of training, choice of studies, choice of school, parents, Internet, ICT
  • Regionalne Obserwatorium Rynku Pracy w Łodzi. (2013). Świadomość wyboru zawodu wśród uczniów szkół w województwie łódzkim. Pobrane z http://obserwatorium.wup.lodz.pl/images/stories/Raporty/swiadomosc_wyboru.pdf