Tytuł badania: Palenie tytoniu wśród młodzieży szkół średnich w świetle aktualnych badań
Data: 2010
Badacz: Anna Nadulska, Grzegorz Opielak, Jakub Piotrkowicz, Łukasz Szeszko

Badaniem objęto łącznie 216 uczniów w wieku od 16 do 18 lat. Dobór próby miał charakter losowy. Respondenci uczęszczali do drugich i trzecich klas szkół średnich – liceów ogólnokształcących w Lublinie i do Zespołu Szkół Ekonomicznych w tym samym mieście. W badanej próbie znalazło się 149 dziewcząt i 67 chłopców. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano kwestionariusz ankiety. Palenie papierosów akceptowało 27% dziewcząt i 9% chłopców, palenie papierosów tylko przez dorosłych – po 4%, przez wszystkich bez względu na wiek – 3% i 6%, przez osoby palące dla towarzystwa – 16% i 5%. Brak akceptacji dla palenia tytoniu zadeklarowało 19% uczennic i 7% uczniów. Na podstawie wyników badania stwierdzono zależność między wiekiem a liczbą wypalanych papierosów – trzecioklasiści palili najwięcej. Obliczono, że 40 papierosów i więcej tygodniowo wypalało 43% uczniów klas trzecich i 26,8% uczniów klas pierwszych. Jedna trzecia starszych respondentów wskazała, że zaczęli palić za namową innej osoby. 2% badanych paliło dla zaspokojenia ciekawości. Potwierdzono tym samym wstępne założenie, zgodnie z którym środowisko rówieśnicze stymuluje palenie papierosów przez nastolatków. Za główne źródło finansowe na zakup papierosów młodzież uważała kieszonkowe od rodziców. U znacznej części młodzieży zauważono współwystępowanie palenia papierosów i picia alkoholu.

Author's Keywords: family, adolescents
Deskryptory TESE: zdrowie, choroba, problemy zdrowotne, profilaktyka, zachowania, młodzież
TESE descriptors: health, illness, health problems, prevention, behaviour, youth
  • Opielak, G., Nadulska, A., Piotrkowicz, J. i Szeszko, Ł. (2013). Palenie tytoniu wśród młodzieży szkół średnich w świetle aktualnych badań. Medycyna Rodzinna, 3, 79-82.