Tytuł badania: Palenie tytoniu wśród studentów pierwszego roku rzeszowskich uczelni
Data: [2014]
Badacz: Monika Binkowska-Bury, Paweł Januszewicz, Izabela Sałacińska, Paweł Więch

W badaniu wzięło udział 924 studentów z pierwszego roku studiów na Uniwersytecie Rzeszowskim i Politechnice Rzeszowskiej. W badanej próbie było 59% kobiet. Wiek badanych mieścił się w przedziale 20-21 lat. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano metodę sondażu diagnostycznego, a w jej ramach kwestionariusz ankiety. Na podstawie wyników badania odnotowano, że papierosów nie paliło 67,4% studentów. 14,9% respondentów przyznało się do okazjonalnego palenia, 11,9% do codziennego, a 3,6% do palenia kilka razy w tygodniu. Studenci kierunków ścisłych palili: codziennie (15%), okazjonalnie (13,2%), raz w tygodniu (2,3%), raz na tydzień (1,2%), raz w miesiącu (0,6%). Studenci kierunków medycznych palili: codziennie (9,2%), okazjonalnie (13%), kilka razy w tygodniu (4,8%), raz na tydzień (1%), raz na miesiąc (0,3%). Studenci kierunków humanistycznych palili: codziennie (9,3%), okazjonalnie (18,9%), raz na tydzień (1,4%), raz na miesiąc (0,7%). 28,6% wszystkich palących studentów paliło papierosy fabryczne. 84,1% ankietowanych było świadomych, że palenie papierosów jest powodem wielu chorób. 79,8% studentów było zdania, że palenie w obecności innych osób jest szkodliwe; 14,2% przyznało, że jest szkodliwe, ale w niewielkim stopniu. 78,5% respondentów uważało zakaz palenia w miejscach publicznych za słuszny (21,5% było przeciwnego zdania).

Autorskie słowa kluczowe: studenci, palenie tytoniu, kierunek studiów
Author's Keywords: students, smoking, study specialty
Deskryptory TESE: zdrowie, problemy zdrowotne, choroba, zachowania społeczne, postawa, student
TESE descriptors: health, health problems, illness, social behaviour, attitude, student
  • Binkowska-Bury, M., Sałacińska, I., Więch, P. i Januszewicz, P. (2015). Palenie tytoniu wśród studentów pierwszego roku rzeszowskich uczelni. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 1, 101-106.