Tytuł badania: Palenie tytoniu przez studentów – skala problemu
Data: [2013]
Badacz: Izabela Cichocka, Agnieszka Hubert-Lutecka, Wacław Kruk, Karolina Zając

Badanie miało charakter anonimowy. Objęto nim 477 studentów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego (z kierunków: zdrowie publiczne, bezpieczeństwo wewnętrzne, turystyka i rekreacja, kosmetologia, prawo i administracja). W badanej próbie do palenia papierosów (obecnie albo w przeszłości) przyznało się 34% respondentów. Większy odsetek palących wystąpił wśród mężczyzn (41,8%) niż kobiet (32,4%). Pod względem kierunku studiów najwięcej palących było w grupie studentów turystyki i rekreacji (63%), a najmniej – wśród studentów zdrowia publicznego (23%). 57,7% ankietowanych wypalało dziennie mniej niż pięć papierosów. Co czwarty student wypalał dziennie od pięciu do dziesięciu papierosów. 44,8% badanych twierdziło, że paleniu sprzyja picie alkoholu. Wśród mężczyzn była to najczęściej wskazywana okoliczność (37,2%), natomiast w grupie kobiet oprócz konsumpcji alkoholu (34,9%) paleniu sprzyjały również spotkania towarzyskie (34,9%). W sytuacjach stresowych i stanie zdenerwowania paliło po 11,6% kobiet i mężczyzn; była to najrzadziej wskazywana okoliczność palenia. Rodzice 63,2% studentów byli uzależnieni od palenia papierosów. 55,1% ankietowanych jednak uważało, że nałóg rodziców nie miał wpływu na rozpoczęcie przez nich samych palenia. 73,7% respondentów deklarowało chęć rzucenia nałogu w przyszłości. 36,7% studentów uważało, że najbardziej pomocne w rzuceniu palenia jest wsparcie bliskiej osoby.

Autorskie słowa kluczowe: studenci, zagrożenie, palenie tytoniu, zdrowie publiczne
Author's Keywords: students, risk, tabacco smoking, public health
Deskryptory TESE: zdrowie, rodzice, zachowania, zachowania społeczne, student, problemy zdrowotne
TESE descriptors: health, parents, behaviour, social behaviour, student, health problems