Tytuł badania: Palenie tytoniu i używanie innych substancji psychoaktywnych wśród studentów uniwersytetu kierunków humanistycznych
Data: [2013]
Badacz: Renata Adamek, Małgorzata Gromadecka-Sutkiewicz, Wiesław Kalupa, Izabella Kara, Tomasz Maksymiuk, Monika Zysnarska

Celem badania była weryfikacja studenckich zachowań związanych z używaniem środków psychoaktywnych czy paleniem wyrobów tytoniowych. W badaniu wzięły udział 124 osoby. Byli to studenci wydziałów humanistycznych z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (43 studentów, 81 studentek). W badaniu posłużono się narzędziem kwestionariusza anonimowej ankiety. Wyniki badania potwierdziły, że co czwarty badany ocenia swój styl życia jako niesprzyjający zdrowiu. Wykazano, że na etapie szkoły średniej młodzież najczęściej sięga po papierosy. Potwierdzono, że najniższy wiek, w którym badani sięgnęli po narkotyki, to 13 lat. Do najczęściej spożywanych substancji psychoaktywnych zaliczono: marihuanę, haszysz, LSD, amfetaminę. Do najczęściej wymienianej substancji, która uzależnia, należały kannabinoidy. Wyniki badania potwierdziły tendencję zmniejszania się wskaźnika osób palących. Potwierdzono, że częściej po substancje narkotyczne i wyroby tytoniowe sięgają mężczyźni.

Autorskie słowa kluczowe: palenie papierosów, konsumpcja narkotyków, studenci uniwersytetu
Author's Keywords: tobacco smoking, consumption of narcotics, university students
Deskryptory TESE: zdrowie, student, uniwersytet, narkomania, ankieta
TESE descriptors: health, student, universty, drug abuse, questionnaire
  • Kara, I. i in. (2014). Palenie tytoniu i używanie innych substancji psychoaktywnych wśród studentów uniwersytetu kierunków humanistycznych. Problemy Higieny i Epidemiologii, 1, 157-160.