Tytuł badania: Ocena sposobu żywienia w wybranych domach dziecka w Warszawie
Data: styczeń 2011
Badacz: Ewa Michota-Katulska, Joanna Sobczak, Magdalena Zegan

Badaniem objęto trzy celowo wybrane domy dziecka w Warszawie (D1, D2 i D3). Analizie poddano sposób żywienia 29 chłopców i 45 dziewcząt w wieku od czterech do 18 lat. Sposób żywienia oceniono na podstawie dekadowych jadłospisów. Na podstawie wyników badania stwierdzono, że posiłki w D1 i D3 miały nieco niższą niż zalecana kaloryczność. Zauważono ponadto zbyt dużą energetyczność posiłków podawanych wychowankom w porze kolacji. Z kolei w D3 stwierdzono wysoki odsetek energii przypadającej na drugie śniadania i podwieczorek. W D3 w 30% dzieci i młodzież dostawały posiłki błędnie skomponowane. Za racjonalne uznano 60% posiłków w D1, 54% w D2 i 84% w D3 (według kryteriów testu Bielińskiej z modyfikacją Kuleszy). W posiłkach uznanych za nieracjonalne brakowało warzyw albo owoców. Potwierdzono niedostateczne spożycie wapnia i potasu w badanych domach dziecka. Zauważono jednak zbyt duże spożycie sodu – o 67% w stosunku do normy. Spożycie roślin strączkowych realizowano średnio w 20% dla zalecanej racji pokarmowej.

Author's Keywords: nutrition
Deskryptory TESE: dzieci w placówkach opiekuńczych, dziecko, rozwój dziecka, zdrowie, opieka nad dzieckiem, opieka nad młodzieżą
TESE descriptors: children in public care, child, child development, health, childcare, youth protection
  • Sobczak, J., Zegan, M. i Michota-Katulska, E. (2012). Ocena sposobu żywienia w wybranych domach dziecka w Warszawie. Medycyna Rodzinna, 2, 23-28.