Tytuł badania: Analiza żywienia, nawyków żywieniowych oraz aktywności ruchowej u dzieci we wczesnym wieku szkolnym w aspekcie prewencji chorób cywilizacyjnych układu krążenia
Data: [2010]
Badacz: Zbigniew Krenc, Marzenna Wosik-Erenbek

Cel badania: ocena żywienia, nawyków i preferencji żywieniowych oraz sposobu spędzania czasu wolnego (ze szczególnym uwzględnieniem aktywności ruchowej) u dzieci rozpoczynających edukację w szkole podstawowej (także w okresie niemowlęcym). W badaniu wzięło udział 40 dzieci, w tym 23 dziewczynki i 17 chłopców. Badani byli w wieku od ośmiu do 10 lat. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano kwestionariusz ankiety, dotyczącej takich zagadnień jak: sposób żywienia w okresie niemowlęcym, częstość spożywania podstawowych produktów żywieniowych, nawyki i preferencje żywieniowe, korzystanie z barów typu fast food, formy spędzania wolnego czasu (także z udziałem rodziców), udział w zorganizowanej aktywności ruchowej (prowadzonej przez wykwalifikowaną kadrę instruktorską). Jedna osoba spożywała słodycze raz w tygodniu, pięć osób – dwa razy w tygodniu, 11 – trzy razy w tygodniu, trzy – cztery razy w tygodniu, cztery – pięć razy w tygodniu, jedna – sześć razy w tygodniu, a 11 – siedem razy w tygodniu. Do barów typu fast food raz w miesiącu chodziło siedmioro dzieci, dwa razy w miesiącu pięcioro, raz w roku jedno, dwa razy w roku pięcioro, trzy razy w roku troje, pięć razy w roku dwoje, a sześć razy w roku – również dwoje. Zapytano dzieci o ich udział w zorganizowanej aktywności ruchowej. Sześcioro uprawiało judo, czworo karate, dwoje taniec towarzyski, dwoje jazdę konną, a jedno piłkę nożną.

Author's Keywords: children, physical activity, nutrition, nutritional habits
Deskryptory TESE: pedagogika czasu wolnego, edukacja zdrowotna, edukacja żywieniowa, zdrowie, wychowanie fizyczne
TESE descriptors: leisure education, health education, nutrition education, health, physical education
  • Krenc, Z. i Wosik-Erenbek, M. (2011). Analiza żywienia, nawyków żywieniowych oraz aktywności ruchowej u dzieci we wczesnym wieku szkolnym w aspekcie prewencji chorób cywilizacyjnych układu krążenia. Nowa Pediatria, 2, 23-27.