Tytuł badania: Świadomość młodzieży szkół średnich na temat ryzyka wystąpienia płodowego zespołu alkoholowego jako konsekwencji spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży
Data: [2012]
Badacz: Joanna Kajak, Dominik Olejniczak

W badaniu wzięło udział 112 uczniów maturalnych klas z liceów ogólnokształcących. W badanej próbie było 59 chłopców i 53 dziewczęta. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano metodę sondażu diagnostycznego. Autorski kwestionariusz ankiety zawierał 16 pytań zamkniętych. Za dobrą i przeciętną swoją wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa kobiety i dziecka podczas ciąży uznało 96% licealistów – w tym 40% twierdziło, że ich wiedza jest dobra, a 56% – przeciętna. W badanej placówce wychowanie do życia w rodzinie odbywało się w ramach zajęć z etyki i filozofii; uczestnictwo w nich było dobrowolne. Udział w lekcjach wychowania do życia w rodzinie zadeklarowało 50 uczniów. Spośród tej grupy 14 maturzystów było przekonanych o zbędności przeprowadzania tego typu zajęć w szkole. 57% ankietowanych wiedziało, że żaden rodzaj alkoholu nie jest bezpieczny dla kobiety w ciąży. W opinii co dziesiątego respondenta bezpieczny dla kobiety w ciąży jest każdy rodzaj alkoholu, ale spożywany w niewielkich ilościach. Wino za alkohol bezpieczny dla matki w ciąży i dziecka uznało 9% uczennic i 28% uczniów. 53% poprawnie stwierdziło, że żadna dawka alkoholu nie jest bezpieczna dla kobiety w ciąży, a 26% w ogóle nie próbowało odpowiedzieć na to pytanie.

Author's Keywords: prophylaxis
Deskryptory TESE: wiedza, młodzież, zdrowie, problemy zdrowotne, zachowania
TESE descriptors: knowledge, youth, health, health problems, behaviour
  • Kajak, J. i Olejniczak, D. (2013). Świadomość młodzieży szkół średnich na temat ryzyka wystąpienia płodowego zespołu alkoholowego jako konsekwencji spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży. Nowa Pediatria, 1, 3-9.