Tytuł badania: Świadomość nieuchronności udziału w rynku pracy a dobrostan psychiczny studentów pedagogiki
Data: maj 2014 – czerwiec 2014
Badacz: Michał Kwiatkowski

Na potrzeby badania przyjęto, że w skład dobrostanu psychicznego będą wchodzić takie konstrukty jak: nadzieja podstawowa, nadzieja na sukces, umiejscowienie poczucia kontroli, własna skuteczność, postawy życiowe, cechy osobowości, sposoby radzenia sobie ze stresem, samoocena oraz satysfakcja z życia. Celem badania było określenie poziomu wymienionych konstruktów w grupie 50 studentów drugiego roku studiów uzupełniających na kierunku: pedagogika na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Odsetek kobiet w badanej próbie wynosił 98%. 56% respondentów pochodziło z Warszawy. Do pomiaru wykorzystano Kwestionariusz Nadziei Podstawowej BHI-12, Kwestionariusz Radzenia Sobie w Sytuacjach Stresowych CISS, Skalę Człowieka w Pracy CwP, Kwestionariusz Nadziei na Sukces, Kwestionariusz Postaw Życiowych, Wielowymiarowy Kwestionariusz Samooceny MSEI oraz Skalę Samooceny Rosenberga. Dla 82% respondentów pedagogika była kierunkiem, który chcieli studiować w pierwszej kolejności. 76% badanych wyraziło przekonanie, że po skończonych studiach pedagogicznych podejmą pracę w zawodzie. Studenci wysoko ocenili ofertę kształcenia, przygotowanie do podjęcia pracy w zawodzie, przygotowanie kadry do prowadzenia zajęć. Badani na ogół chcieli samodzielnie poszukiwać pracy, tylko 12% liczyło na pomoc rodziców. 84% studentów wiązało swoją przyszłość z Warszawą. Tylko 8% brało pod uwagę wyjazd za granicę. 4% respondentów zamierzało po ukończeniu studiów wrócić do miejsca, z którego pochodzili. Wyniki badania ujawniły ponadto, że badani studenci charakteryzowali się przeciętnym poziomem nadziei na sukces.

Autorskie słowa kluczowe: rynek pracy, badanie losów absolwentów, pedagogika pracy, psychologia pracy, zawód
Author's Keywords: labor market, survey of graduates, work pedagogy, work psychology, vocation
Deskryptory TESE: absolwent szkoły wyższej, absolwent, rynek pracy, bezrobocie, zatrudnienie
TESE descriptors: graduate, school leaver, labour market, unemployment, employment
  • Kwiatkowski, M. (2014). Świadomość nieuchronności udziału w rynku pracy a dobrostan psychiczny studentów pedagogiki. Ruch Pedagogiczny, 4, 97-104.