Tytuł badania: Postawy studentów wobec działalności w kołach naukowych
Data: [2012]
Badacz: Walentyna Wróblewska

Badanie przeprowadzono w celu odpowiedzi na następujące pytania: Jaką wiedzę posiadają badani na temat funkcjonujących kół naukowych? Jaki stosunek emocjonalny przejawiają respondenci wobec tego typu działalności naukowej? Jak przejawia się zaangażowanie studentów w działalność kół naukowych? Do zebrania materiału badawczego posłużono się metodą sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem techniki ankiety oraz autorskiego kwestionariusza. Próbę stanowili studenci drugiego i piątego roku studiów stacjonarnych Wydziału Pedagogiki oraz Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku. Łącznie badaniem objęto 211 osób (w tym 87 studentów drugiego roku oraz 124 piątego roku). W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że najbardziej znanymi wśród respondentów kołami naukowymi było Koło Filozoficzne oraz Koło Młodych Wolontariuszy. Wykazano, że 65,4% osób nie wiedziało, jak przebiega proces rekrutacji do kół naukowych. Okazało się również, że w opinii 80% badanych działalność kół naukowych jest potrzebna w szkołach wyższych. Jednocześnie około 80% studentów nie należało do żadnych kół.

Author's Keywords: pedagogy, activity, scientific circle, attitude, student
Deskryptory TESE: student, życie studenckie, postawa, studia wyższe, szkolnictwo wyższe
TESE descriptors: student, student life, attitude, higher education course, higher education
  • Wróblewska, W. (2013). Postawy studentów wobec działalności w kołach naukowych. Przegląd Badań Edukacyjnych, 2(17), 121-133.