Tytuł badania: Skuteczność stosowania diety ubogoenergetycznej u dzieci i młodzieży z nadwagą lub otyłością
Data: [2013]
Badacz: Beata Całyniuk, Katarzyna Chmiel, Agata Kiciak, Agata Kulpok

W badaniu wzięło udział 56 dzieci i młodzieży w wieku 6-17 lat z nadwagą albo otyłością, leczonych w poradni dietetycznej. Badani byli na diecie ubogoenergetycznej, w której 20% energii pochodziło z białka, 30% z tłuszczów i 50% z węglowodanów. Na podstawie wyników badania stwierdzono spadek masy ciała na poziomie istotnie statystycznym. Wraz z upływem czasu – czyli po pierwszym, drugim, trzecim, czwartym i piątym miesiącu – badani na skutek diety tracili wagę. Spadek średniej wartości wskaźnika BMI u dziewcząt i chłopców również był na poziomie istotności statystycznej. Należy zatem uznać skuteczność obniżenia wartości energetycznej diety, które miało korzystny wpływ na obniżenie masy ciała i spadek wartości wskaźnika BMI. Ponadto dieta redukcyjna skutkowała zmianą składu ciała – znacznie spadła zawartość tłuszczu w organizmie dzieci i młodzieży i wzrosła zawartość wody, bez względu na wiek i płeć.

Author's Keywords: overweight, obesity
Deskryptory TESE: wiek, płeć, zdrowie, problemy zdrowotne, rozwój dziecka, edukacja żywieniowa, nauki o zdrowiu, edukacja zdrowotna
TESE descriptors: age, gender, health, health problems, child development, nutrition education, health sciences, health education
  • Całyniuk, B., Kiciak, A., Chmiel, K. i Kulpok, A. (2013). Skuteczność stosowania diety ubogoenergetycznej u dzieci i młodzieży z nadwagą lub otyłością. Nowa Pediatria, 3, 79-83.