Tytuł badania: Ocena spożycia wybranych witamin i składników mineralnych w przedszkolnych racjach pokarmowych dzieci z terenu Koszalina
Data: 2013
Badacz: Maria Dymkowska-Malesa, Agnieszka Szparaga

W badaniu posłużono się metodą analizy dekadowych jadłospisów z sezonu wiosenno-letniego 2013 roku (bez sobót I niedziel), pochodzących z przedszkoli w Koszalinie. Pod uwagę brano zawartość witamin A, D, C i z grupy B oraz składników mineralnych, takich jak: wapń, magnez i żelazo. Uzyskane wyniki odniesiono do norm żywieniowych dla dzieci od czwartego do szóstego roku życia dla wszystkich składników na poziomie zalecanego dziennego spożycia (RDA). Na podstawie wyników badania stwierdzono nieprawidłowości w zakresie zawartości witamin i składników mineralnych w posiłkach podawanych dzieciom w koszalińskich przedszkolach. Okazało się bowiem, że serwowane pokarmy zawierały wysoką podaż witamin A, C i z grupy B, a niedobory witaminy D. Ryzyko niedoborowego spożycia dotyczyło również wapnia i żelaza. Z kolei zawartość magnezu w posiłkach znacznie przewyższała zalecaną podaż (RDA). Na podstawie wyników analizy zalecono modyfikację składu racji pokarmowych podawanych dzieciom w przedszkolach, a także sformułowano potrzebę edukacji żywieniowej osób odpowiedzialnych za żywienie dzieci w placówkach tego typu.

Author's Keywords: nutrition, minerals, vitamins
Deskryptory TESE: zdrowie, edukacja zdrowotna, edukacja żywieniowa, nauki o zdrowiu, problemy zdrowotne
TESE descriptors: health, health education, nutrition education, health sciences, health problems
  • Dymkowska-Malesa, M. i Szparaga, A. (2013). Ocena spożycia wybranych witamin i składników mineralnych w przedszkolnych racjach pokarmowych dzieci z terenu Koszalina. Nowa Pediatria, 3, 106-110.