Tytuł badania: Analiza BMI (Body Mass Index) 4- i 5-letnich dzieci uczęszczających do przedszkola w odniesieniu do normy rozwojowej regionalnej i globalnej oraz ocena wpływu warunków socjoekonomicznych na stan odżywienia
Data: [2008]
Badacz: Beata Babiarczyk, Wioletta Waksmańska, Halina Woś

Cele badania: ocena rozwoju fizycznego dzieci z Bielska-Białej za pomocą siatek centylowych miasta Krakowa i siatek centylowych opracowanych przez WHO, porównanie oceny rozwoju fizycznego dzieci przy użyciu 2 rodzajów siatek centylowych, ocena wpływu sytuacji socjoekonomicznej badanych rodzin na prawidłowy rozwój. W badaniu uczestniczyło 366 dzieci w wieku od 36 do 60 miesięcy z Bielska-Białej. Wszyscy badani uczęszczali do placówek przedszkolnych, w tym 24 do prywatnych. Na podstawie wyników badania stwierdzono, że badani chłopcy w wieku czterech i pięciu lat rozwijają się prawidłowo. Zauważono jednak, że dziewczynki mają tendencję do nadwagi i otyłości. Stwierdzono ponadto, że w rodzinach o wyższym statusie ekonomicznym występują przypadki zarówno nadwagi, jak i niedożywienia. To może świadczyć, że trudna sytuacja socjoekonomiczna rodziny nie ma takiego wpływu na rozwój dziecka jak znajomość zasad racjonalnego odżywiania. 55,6% rodziców dziewczynek w wieku czterech lat legitymowało się wyższym wykształceniem, 28% średnim, a 15,85% zawodowym. Złą sytuację finansową miały rodziny czterolatek, w których rodzice mieli wykształcenie średnie albo zawodowe; tylko 2,4% rodziców z wykształceniem wyższym uznało swoją sytuację materialną za złą. Wśród dziewczynek uczęszczających do przedszkoli prywatnych większość rodziców miała wyższe wykształcenie.

Author's Keywords: obesity, nutrition, nursery-school children, status socio-economic
Deskryptory TESE: rodzina, środowisko, rozwój dziecka, rozwój fizyczny, zdrowie
TESE descriptors: family, environment, child development, physical development, health
  • Waksmańska, W., Woś, H. i Babiarczyk, B. (2009). Analiza BMI (Body Mass Index) 4- i 5-letnich dzieci uczęszczających do przedszkola w odniesieniu do normy rozwojowej regionalnej i globalnej oraz ocena wpływu warunków socjoekonomicznych na stan odżywienia. Nowa Pediatria, 3, 70-76.