Tytuł badania: Analiza celów i form kształcenia nauczycieli muzyki w systemie kolegiów nauczycielskich
Projekt badawczy:
  • Model kształcenia nauczycieli muzyki i plastyki
pokaż badania
Data: 1997 – 1998
Badacz: Janina Szymkat

Celem badania było uzyskanie informacji ukazujących problemy identyfikacji zawodowej studentów i absolwentów kolegiów nauczycielskich prowadzących specjalność muzyczną. Ankietę skierowano do studentów trzeciego roku studiów oraz 150 absolwentów specjalności muzycznej, którzy ukończyli studia ze stopniem licencjata lub dyplomem, z trzech celowo dobranych kolegiów (Bytom, Płock, Nowy Sącz). Ankieta dotyczyła motywacji prozawodowych, samooceny zdobytych umiejętności muzycznych i metodycznych oraz dalszych losów zawodowych. Materiał empiryczny stanowiły 73 odpowiedzi absolwentów i 33 studentów. Badani reprezentowali specjalności: nauczanie początkowe z muzyką – studia dzienne i wieczorowe, wychowanie przedszkolne z muzyką, matematyka z muzyką, pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z muzyką. Stwierdzono, że badani w większości wybierali specjalności kształcenia według własnych zainteresowań, z którymi wiązały się oczekiwania – według 71,2% badanych były one skierowane głównie na zdobycie dobrego przygotowania pedagogicznego i zdobycie odpowiednich kwalifikacji do wykonywania zawodu nauczyciela początkowego, wychowania przedszkolnego, matematyki, pedagoga opiekuńczo-wychowawczego, umiejętności do wykonywania zawodu nauczyciela muzyki chciało zdobyć 11,3%. 47% studentów i 28,3% absolwentów podkreślało ważną rolę umiejętności gry na instrumentach; badani podkreślali też dużą przydatność praktyk pedagogicznych i metodyki wychowania muzycznego. 52% studentów wyraziło chęć podjęcia pracy w charakterze nauczyciela muzyki; niechętnie podejmowaliby jednak podwyższanie kwalifikacji w tym zakresie po ukończeniu kolegium. Swoje przygotowanie w kolegium z przedmiotów praktycznych badani uznawali na ogół za wystarczające (47,2% studentów, 16% absolwentów), podobnie oceniali wiedzę. 69,8% studentów wyraziło zadowolenie ze zdobytych umiejętności, 47,9% wskazywało na trudności z opanowaniem pewnych umiejętności podczas nauki w kolegium (głównie gra na instrumencie – mało czasu na ćwiczenie). 60,6% absolwentów przyznało, że miało trudności ze znalezieniem pracy; 63% kontynuowało naukę w szkołach wyższych, trzy osoby studiowały na kierunku wychowanie muzyczne; 48% uczestniczyło w różnych formach życia muzycznego swojego środowiska; 63% korzystało w swojej pracy z literatury fachowej w zakresie wychowania muzycznego.

Deskryptory TESE: muzyka, edukacja muzyczna, kształcenie nauczycieli, student, szkoła wyższa, absolwent, umiejętności zawodowe, wybór kierunku kształcenia zawodowego, zawód nauczyciela
TESE descriptors: music, music education, teacher education, student, higher education, school leaver, skill, choice of training, teaching profession
  • Szymkat, J. (1999). Analiza celów i form kształcenia nauczycieli muzyki w systemie kolegiów nauczycielskich. W: J. Kurcz (red.), Kształcenie nauczycieli muzyki. Stan obecny i perspektywy (s. 50-64). Kraków: AM.