Tytuł badania: Tempo karier naukowych biologów w Polsce. Porównanie: Polska Akademia Nauk – uniwersytety
Data: [1999]
Badacz: Tadeusz Bielicki, Alicja Szklarska

Doniesienie przedstawia opracowany materiał badawczy, dotyczący tempa przebiegu karier zawodowych pracowników naukowych. Wzięto pod uwagę takie czynniki różnicujące jak: wiek uzyskania doktoratu oraz wiek uzyskiwania habilitacji biologów w Polsce. Materiał empiryczny pozyskano dzięki informacjom dostarczonym przez dyrekcję placówek Polskiej Akademii Nauk, które były afiliowane przy Wydziale Nauk Biologicznych. Dodatkowo danych dostarczyli dziekani wydziałów biologii z siedmiu największych uniwersytetów w Polsce (Uniwersytety: Jagielloński, Wrocławski, Gdański, Warszawski, Poznański – UAM, Łódzki, Lubelski – UMCS). Zebrane informacje poddano analizie statystycznej. Wyniki badań pokazały, że wiek uzyskania stopnia doktora w instytutach PAN uległ opóźnieniu; pozyskiwanie habilitacji uległo przyspieszeniu o średnio półtora roku. Doniesienie ilustruje także aspekt uzyskiwania doktoratu i habilitacji wśród kobiet (kobiety robią doktorat i habilitację później niż mężczyźni). Ponadto pokazano diagramy korelacyjne między interwałami „magisterium–doktorat” i „doktorat–habilitacja”.

Deskryptory TESE: kariera zawodowa, biologia, badania naukowe, uniwersytet, rozwój umiejętności zawodowych
TESE descriptors: career, biology, research, universty, skill development
  • Bielicki, T. i Szklarska, A. (2002). Tempo karier naukowych biologów w Polsce. Porównanie: Polska Akademia Nauk – uniwersytety. Nauka, 3, 193-198.