Tytuł badania: Wiedza młodzieży z lekkim upośledzeniem umysłowym na temat życia seksualnego człowieka
Data: 20 maja 2002 – 24 maja 2002
Badacz: Bassam Aouil, Joanna Jesionowska

Badanie przeprowadzono w celu odpowiedzi na następujące pytania: Jakie są źródła wiedzy uczniów o seksie i życiu seksualnym człowieka? Czy przekazane treści programowe w ramach przedmiotu „wychowanie do życia w rodzinie” są wystarczające, czy też wymagają uzupełnień? Czy płeć, wykształcenie rodziców oraz fakt inicjacji seksualnej ma wpływ na poziom wiedzy w tym zakresie? Do zebrania materiału badawczego posłużono się metodą sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem testu z wiadomości (opracowanego w oparciu o wybrane treści zawarte w programie do przedmiotu „wychowanie do życia w rodzinie”). Teren badań stanowił jeden z Ośrodków Szkolno-Wychowawczych w Toruniu. Badaniem objęto 63 uczniów (30 dziewcząt i 33 chłopców) pięciu trzecich klas specjalnej szkoły zawodowej. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że respondenci reprezentowali podobny poziom wiedzy i uświadomienia seksualnego w porównaniu z dotychczasowymi wynikami badań innych autorów, w których uczestniczyła młodzież w normie intelektualnej. Wykazano, że inicjacja seksualna uczniów z lekkim upośledzeniem umysłowym nie wpływała na zwiększenie wiedzy na temat życia seksualnego człowieka. Do głównych źródeł wiedzy badanych osób zaliczono szkołę, a następnie telewizję oraz czasopisma. Okazało się również, że chłopcy częściej niż dziewczęta podejmowali rozmowy z rodzicami na tematy dotyczące seksu. Zaobserwowano ponadto silny wpływ wykształcenia rodziców na wiek inicjacji ich córek.

Deskryptory TESE: upośledzenie, niepełnosprawność intelektualna, młodzież, wychowanie seksualne, wiedza
TESE descriptors: disability, intellectual disability, youth, sex education, knowledge
  • Aouil, B. i Jesionowska, J. (2004). Wiedza młodzieży z lekkim upośledzeniem umysłowym na temat życia seksualnego człowieka. W: M. Kościelska, B. Aouil (red.), Człowiek niepełnosprawny: rodzina i praca (s. 152-176). Bydgoszcz: Wydawnictwo Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego.