Tytuł badania: Profilaktyka przyjmowania środków psychoaktywnych przez młodzież w praktyce lekarza rodzinnego
Data: 2005
Badacz: Marian Jędrzejczak, Grzegorz Łebek, Lech Sobański, Małgorzata Sprzęczka-Niedolaz

W badaniu wzięło udział 58 lekarzy rodzinnych, pracujących w kieleckich poradniach medycyny rodzinnej. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano kwestionariusz ankiety. Do analizy zakwalifikowano 46 kwestionariuszy. Respondentów zapytano o skuteczne działania przeciwdziałające narkomanii wśród młodzieży. 51,20% wskazało w tym kontekście profilaktykę stosowaną przez lekarzy rodzinnych, 26,30% – działania ośrodków zwalczania narkomanii, 9,40% – działania szkoły, 7,30% – działania policji i sądów, a 5,80% – działania Kościoła. Pogadanki i prelekcje w szkołach w ramach profilaktyki narkomanii wśród młodzieży stosowało 72,6% respondentów, filmy i foldery na ten temat miało w swoich przychodniach 12,4% badanych, wszyscy kierowali osoby przyjmujące środki psychoaktywne do ośrodków terapii uzależnień, 11,4% powiadamiało o fakcie przyjmowania narkotyków policję i szkołę, a 2,1% tworzyło grupy wsparcia dla rodzin z problemami narkomanii ich dzieci. Na podstawie wyników badania sformułowano postulat stworzenia oferty przez Narodowy Fundusz Zdrowia w zakresie akcji profilaktycznych narkomanii dla lekarzy rodzinnych, którzy najlepiej znają środowisko rodzin z problemami przyjmowania środków psychoaktywnych.

Author's Keywords: drug addicion, family doctor, groups of support
Deskryptory TESE: medycyna człowieka, profilaktyka, zdrowie, narkomania, najlepsze wzory
TESE descriptors: human medicine, prevention, health, drug abuse, best practice
  • Sobański, L., Sprzęczka-Niedolaz, M., Łebek, G. i Jędrzejczak, M. (2007). Profilaktyka przyjmowania środków psychoaktywnych przez młodzież w praktyce lekarza rodzinnego. Medycyna Rodzinna, 2, 30-33.