Tytuł badania: Narastający problem nadużywania alkoholu u dzieci i młodzieży w środowisku łódzkim
Data: [2005]
Badacz: Jerzy Arendarczyk, Elżbieta Chruślińska, Jadwiga Czerwińska, Zbigniew Krenc, Wojciech Mazurowski, Jarosław Paśnik, Krzysztof Siniewicz, Violetta Sysa, Dorota Szałowska, Marzenna Wosik-Erenbek, Krzysztof Zeman

Badanie przeprowadzono w celu charakterystyki częstości zatruć alkoholem wśród dzieci i młodzieży leczonych na Oddziale Toksykologii Ośrodka Pediatrycznego w Łodzi w ciągu pięciu ostatnich lat. Analizie poddano liczbę dzieci przebywających na oddziale w latach 2000-2004, a także stopień zatrucia opartego na objawach klinicznych i badaniach krwi. Na podstawie wyników badania stwierdzono, że w latach 2000-2004 na oddziale hospitalizowano łącznie 1939 dzieci, w tym 510 na skutek ostrego zatrucia alkoholowego. Wyniki badania wykazały coraz większy odsetek dzieci przebywających na oddziale – od 48 w roku 2000 do 169 w roku 2004. Najwięcej hospitalizowanych było w wieku od 15 do 18, ale zwiększała się jednocześnie liczba dzieci w wieku poniżej siódmego roku życia. Część dzieci wywodziła się z niepełnych rodzin, a także z rodzin, w których rodzice nie posiadali pracy. Wyniki badania ujawniły ponadto wzrost liczby hospitalizowanych dziewcząt.

Autorskie słowa kluczowe: nadużywanie alkoholu, dzieci i młodzież, problemy szkolne i rodzinne, stany emocjonalne
Author's Keywords: alcohol abuse, children and adolescents
Deskryptory TESE: młodzież, rozwiązywanie problemów, profilaktyka, rodzina, problemy zdrowotne, zdrowie, rodzina niepełna, rodzice, bezrobocie
TESE descriptors: youth, problem solving, prevention, family, health problems, health, one-parent family, parents, unemployment
  • Siniewicz, Krzysztof i in. (2006). Narastający problem nadużywania alkoholu u dzieci i młodzieży w środowisku łódzkim. Przegląd Pediatryczny, 4, 273-276.