Tytuł badania: Edukacja seksualna w opiniach licealistów
Data: maj 2009 – wrzesień 2009
Badacz: Agata Bogusiewicz, Aleksandra Leszczyńska, Marta Welfe

Problematyka badań dotyczyła takich kwestii jak: charakterystyka pozaszkolnych źródeł wiedzy o edukacji seksualnej i ocena funkcjonującej edukacji seksualnej w obecnej, a także w ukończonych (przez licealistów) szkołach. Chciano ustalić także opinię uczniów na temat ich wizji edukacji seksualnej na danym etapie kształcenia szkolnego. W badaniach wzięło udział 13 szkół licealnych z Łodzi (przebadano 294 uczniów klas drugich: 67% kobiet, 33% mężczyzn). Wykorzystano ankietę audytoryjną. Wyniki badań wskazały m.in. preferowany przez respondentów podział na grupy według płci podczas zajęć z edukacji seksualnej (z uwzględnieniem etapu kształcenia). Okazało się, że część respondentów (prawie 42%) sugerowała, by w szkole podstawowej wyżej wymienione zajęcia organizowano z podziałem: osobno dla dziewcząt, osobno dla chłopców (dla porównania: w gimnazjum – 18%, w szkole ponadgimnazjalnej – prawie 9%). Większość licealistów (58%) stwierdziła, że w szkole ponadgimnazjalnej nie powinno być podziału na grupy ze względu na płeć na zajęciach z edukacji seksualnej. 46,5% badanych preferowało wykład z elementami dyskusji, jeśli chodzi o najdogodniejsze dla nich formy prowadzenia zajęć z tematyki dotyczącej seksualności. Największy odsetek respondentów (72%) zetknął się z edukacją seksualną na lekcjach biologii. Doniesienie pokazało także źródła, z których młodzież czerpała główne informacje o edukacji seksualnej (rówieśnicy – 68%; rodzice/rodzina – 27%; fora internetowe – 23%, TIK).

Deskryptory TESE: młodzież, płeć męska, płeć żeńska, postawa, edukacja, płeć, wychowanie seksualne, technologia informacyjno-komunikacyjna
TESE descriptors: youth, male, female, attitude, education, gender, sex education, ICT
  • Welfe, M., Leszczyńska, A. i Bogusiewicz, A. (bdw.). Edukacja seksualna w opiniach licealistów. Pobrane 13 maja 2014 z http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:gMmOcOGfIMUJ:www.eksoc.uni.lodz.pl/is/doc/edukacja-sex.ppt+&cd=33&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-a