Tytuł badania: Co stresuje mężczyzn w pełnieniu roli nauczyciela?
Data: [2013]
Badacz: Stanisław Korczyński

Sformułowano następujące pytania badawcze: Jaki jest poziom stresogenności sytuacji edukacyjnych w ocenie mężczyzn? Jakie czynniki związane z pracą edukacyjną są najczęstszą przyczyn stresu? Jakie są przejawy stresu u mężczyzn pełniących rolę nauczyciela? Jak mężczyźni radzą sobie w sytuacjach stresujących? Do zebrania materiału badawczego wykorzystano metodę sondażu diagnostycznego. Ankieta składała się z 52 twierdzeń do subiektywnej oceny. 13% nauczycieli deklarowało wysoki poziom stresogenności pracy, 8% bardzo wysoki, 26% przeciętny, a 53% niski. Za najbardziej stresujące sytuacje badani uznali te wiążące się z oczekiwanymi nagrodami. 30% mężczyzn uważało brak nagród za najczęstszy czynnik wywołujący niepokój i liczne napięcia emocjonalne. Dla 44% stresujący okazał się także spadek prestiżu zawodu nauczyciela. W opinii 29% respondentów wysokim i bardzo wysokim nośnikiem stresogenności były uciążliwości związane z pełnieniem funkcji dydaktycznej i wychowawczej. 57% badanych wymieniło uczniów jako źródło wysokiego i bardzo wysokiego stresu. Dla 38% nauczycieli wysokie wymagania władz oświatowych były przyczyną okazjonalnego stresu, a dla blisko takiego samego odsetka – wysokich i bardzo wysokich obciążeń. Dla blisko co piątej osoby stresujące były: ciągłe emocjonalne zaangażowanie w sprawy uczniów, ustawiczna kontrola i ocena pracy ze strony uczniów, rodziców i przełożonych, odczuwany brak niezbędnych środków dydaktycznych.

Deskryptory TESE: rozwiązywanie problemów, nauczyciel, zawód nauczyciela, praca, relacja nauczyciel – uczeń
TESE descriptors: problem solving, teacher, teaching profession, labour, teacher-student relation
  • Korczyński, S. (2013). Co stresuje mężczyzn w pełnieniu roli nauczyciela? Prace Naukowe Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Pedagogika, XXII, 133-145.