Tytuł badania: Czy dotychczasowa polityka kwalifikacji zawodowych nauczycieli wpływa na wyniki uzyskiwane przez uczniów gimnazjów w mieście Poznaniu (na przykładzie wyników z gimnazjów publicznych z Poznania w latach 2002-2009)
Data: [2013]
Badacz: Janina Golik

Celem badania była analiza zależności pomiędzy wykształceniem nauczycieli a osiąganymi wynikami przez gimnazjalistów z placówek publicznych. W latach 2002-2009 uczniowie gimnazjów publicznych w Poznaniu uzyskiwali niezadowalające wyniki w części matematycznej, ale jednocześnie wyniki te były wyższe niż średnie uzyskiwane w analogicznym okresie w województwie, a także niższe – tak jak w części humanistycznej – niż uzyskiwane przez uczniów wszystkich poznańskich gimnazjów. W przypadku uczniów z dzielnicy Wilda stwierdzono odwrotną zależność pomiędzy wskaźnikiem wykształcenia a uzyskiwanymi wynikami, o których wysokości przeważnie decydują czynniki losowe. Z kolei w dzielnicach Stare Miasto i Grunwald potwierdzono brak zależności korelacyjnych między zmiennymi; w tym przypadku również o wynikach decydowały czynniki losowe. W dzielnicy Jeżyce wystąpiła słaba korelacja między zmiennymi, potwierdzono niewielki wpływ wykształcenia nauczycieli na osiągnięcia szkolne uczniów. W dzielnicy Nowe Miasto współczynnik korelacji wykształcenia nauczycieli w ponad 40% wpływał na wyniki uczniów z egzaminów.

Deskryptory TESE: niedostateczne osiągnięcia w nauce, efekt uczenia się, postępy w nauce, uczenie się, zawód nauczyciela
TESE descriptors: re-assessment, learning outcome, study progress, learning, teaching profession
  • Golik, J. (2013). Czy dotychczasowa polityka kwalifikacji zawodowych nauczycieli wpływa na wyniki uzyskiwane przez uczniów gimnazjów w mieście Poznaniu (na przykładzie wyników z gimnazjów publicznych z Poznania w latach 2002-2009). Poznańskie Zeszyty Humanistyczne, XX, 81-96.