Tytuł badania: Źródła wiedzy nastolatków o miłości i seksualności
Data: październik 2007 – grudzień 2007
Badacz: Magdalena Lipniacka, Małgorzata Węglińska

Przedmiotem badań była weryfikacja źródeł pozyskiwania wiedzy na temat miłości i seksualności. Ponadto chciano zdiagnozować, które z wymienianych przez respondentów źródeł jest najbardziej wiarygodne. Respondenci mieli udzielić odpowiedzi podczas anonimowego badania ankietowego. Łącznie przebadano 1226 uczniów drugich i trzecich klas z publicznych szkół gimnazjalnych (województwo mazowieckie, warmińsko-pomorskie). Wyniki badań potwierdziły, że głównym źródłem wiedzy na temat miłości są rodzice (71,4%). Istotne także okazały się takie źródła jak: rówieśnicy (43,8%), książki (35,6%) oraz Kościół (35,3%). Biorąc pod uwagę źródła wiedzy o seksie, najczęściej wymieniano rówieśników (55,3%), internet (49,9%), czasopisma (42,8%). Średnio co trzeci respondent wskazywał telewizję i radio (36,1%). Porównując aspekt seksualności w odpowiedziach chłopców i dziewcząt, można stwierdzić, że dla pierwszej z grup najważniejszy jest internet (66,7%), dla drugiej natomiast rówieśnicy (55%). Rodzice są dla badanych uczniów najpewniejszym i najbardziej wiarygodnym źródłem wiedzy o miłości i seksualności człowieka (79,4%). Najmniej popularną odpowiedzią były telewizja i radio (można zaufać tym źródłom zdaniem ponad 11% ankietowanych).

Deskryptory TESE: gimnazjum, postawa, wiedza, uczeń, ankieta, płeć, wychowanie seksualne
TESE descriptors: lower secondary, attitude, knowledge, pupil, questionnaire, gender, sex education
  • Węglińska, M. i Lipniacka, M. (2008). Źródła wiedzy nastolatków o miłości i seksualności. Świat Problemów, 10, 18-20.