Tytuł badania: Seks twojego dziecka
Data: [1989]
Badacz: Maria Beisert

W badaniu wzięli udział studenci (142 osoby). Mieli oni odpowiedzieć na pytania dotyczące wydarzeń z ich dzieciństwa, w których byli aktywnymi uczestnikami lub pełnili rolę świadka zdarzenia erotycznego. Najczęściej wymieniano odpowiedzi takie jak: podglądanie rodziców (lub innych osób dorosłych) podczas aktów seksualnych, spotkanie z ekshibicjonistą oraz sprośne czyny, które spotkały ich ze strony dorosłych. Wyniki badania pokazały procentowy udział badanych (gdy byli dziećmi) w zachowaniach seksualnych dorosłych. Okazało się, że najczęstszą formą uczestnictwa dziecka w zachowaniach seksualnych dorosłych była obserwacja stosunku płciowego rodziców (prawie 38%). Średnio co czwarty badany obserwował stosunek seksualny obcych sobie osób dorosłych. Podobnie ten sam odsetek badanych uczestniczył w lubieżnych czynach. Do spotkań z ekshibicjonistą doszło w 13,6% przypadków. Zauważono tendencję do częstszego udziału dziewczynek w zachowaniach seksualnych dorosłych. W doniesieniu przedstawiono również dane dotyczące reakcji emocjonalnych stanowiących odpowiedź na zmiany fizyczne organizmu związane z pokwitaniem (duma i radość pojawiły się u prawie 39% dziewcząt i ponad 29% chłopców; lęk, złość, rozpacz wystąpiły u prawie 33% dziewcząt i prawie 17% chłopców). Badania pozwoliły na skonstruowanie portretów kobiecości i męskości (kobiecość to sztuka odpowiedniego zachowania – 32%, delikatność i kruchość – 20,3%, fakt – 20,3%, radość – 18,8%, ciężki los – 7,8%; męskość to samodzielność i zaradność – 59,1%, powód do dumy – 18%, sztuka odpowiedniego zachowania – 18%, nieokiełznany żywioł – 3,3%, trudny sposób na życie – 1,8%). Podczas realizacji badania przeprowadzono plebiscyt przeczytanych przez młodzież książek dotyczących dorastania. Do najpopularniejszej pozycji lekturowej zaliczono: Sztukę kochania Wisłockiej.

Deskryptory TESE: płeć, płeć męska, płeć żeńska, dziecko, rodzina
TESE descriptors: gender, male, female, child, family
  • Beisert, M. (1991). Seks twojego dziecka. Poznań: Wydawnictwo K. Domke.