Tytuł badania: Podmiotowe i społeczne czynniki ryzyka uzależnienia młodzieży od alkoholu
Data: [2001]
Badacz: Kinga Lachowicz-Tabaczek, Alicja Senejko

Badanie przeprowadzono w celu analizy względnego wpływu czynników podmiotowych i środowiskowych na spożywanie alkoholu przez młodzież. Diagnozie poddano także układ uwarunkowań kształtujących ryzyko uzależnień od alkoholu. Przyjęto takie predyktory picia w grupie młodzieży jak: presja rówieśników, podatność na oddziaływanie rówieśników oraz siła związku z rówieśnikami i ilość spędzanego z nimi czasu. Do zebrania materiału badawczego posłużono się specjalnie skonstruowanym Kwestionariuszem Sądów Osobistych. Badaniem objęto 246 uczniów (w tym 161 dziewcząt i 85 chłopców) w wieku 16-17 lat uczęszczających do wrocławskich liceów ogólnokształcących. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że relatywny wpływ czynników podmiotowych i środowiskowych na picie alkoholu był inny w zależności od płci. Okazało się, że wśród uczennic większy wpływ wywierały czynniki dotyczące środowiska rówieśniczego. Natomiast w grupie uczniów największe znaczenie w sięganiu po alkohol miały czynniki osobowościowe.

Deskryptory TESE: młodzież, postawa, zachowania, zachowania społeczne, relacje interpersonalne
TESE descriptors: youth, attitude, behaviour, social behaviour, interpersonal relations
  • Senejko, A. i Lachowicz-Tabaczek, K. (2003). Podmiotowe i społeczne czynniki ryzyka uzależnienia młodzieży od alkoholu. Psychologia Rozwojowa, 2, 81-96.