Tytuł badania: Wychowanie do życia w rodzinie a postawy młodzieży wobec płciowości, małżeństwa i rodzicielstwa
Data: listopad 2003
Badacz: Marta Komorowska-Pudło

Głównym celem badania była analiza postaw młodzieży na temat płciowości. Zbadano także czynniki warunkujące postawy seksualne tej młodzieży. Łącznie przebadano 157 uczniów i 159 uczennic ze szkół ponadgimnazjalnych z województwa zachodniopomorskiego (wzięto pod uwagę wszystkie typy szkół). Wyniki badania potwierdziły, że poziom wiedzy młodzieży na temat seksualności wyglądał następująco: 23% dziewcząt osiągnęło wysoki poziom, a wśród chłopców – niecałe 9%. Ponadto postawę dojrzałego stosunku do tworzenia przedmałżeńskich związków partnerskich wykazała ponad połowa uczennic (52,2%) i niecałe 23% chłopców. Biorąc pod uwagę deklaratywny poziom poglądów uczniów, można stwierdzić, że ponad 6% badanych uczennic opowiedziało się za akceptacją współżycia seksualnego przed ślubem (odsetek uczniów wyniósł ponad 29%). Tymczasem skala podejmowania przez nich przedmałżeńskiego współżycia płciowego wynosiła odpowiednio prawie 56% oraz ponad 61%. Dojrzałe postawy młodzieży wobec seksualności wystąpiły u prawie 67% uczennic i u ponad 35% uczniów.

Deskryptory TESE: wychowanie seksualne, postawa, młodzież, płeć, szkoła średnia
TESE descriptors: sex education, attitude, youth, gender, secondary school
  • Komorowska-Pudło, M. (2007). Wychowanie do życia w rodzinie a postawy młodzieży wobec płciowości, małżeństwa i rodzicielstwa. Wychowawca, 7-8, 11-15.