Tytuł badania: School‐based programmes for preventing child sex abuse may improve knowledge and self‐protective behaviours but also increase anxiety
Typ badania: międzynarodowe
Data: sierpień 2006
Badacz: T.A. O'Brien, P. Tait, D.M. Wheeler, K.W. Williams, S.R. Woolfenden, K.J. Zwi

Przedmiotem badań były interwencyjne programy szkolne, mające na celu zmniejszenie zjawiska nadużyć seksualnych. Celem badań była weryfikacja i ocena skuteczności szkolnych programów w tym zakresie. Dodatkowo chciano stwierdzić, czy programy szkolne zwiększają wiedzę na temat wymienionego zjawiska. Podczas realizacji badań korzystano z różnych baz danych. Przeszukiwano je elektronicznie (np. Cochrane Central Register of Controlled Trials; MEDLINE; EMBASE; PsycINFO; CINAHL). Ponadto korzystano ze źródeł socjologicznych (głównie abstrakty) oraz randomizowanych badań klinicznych (RCT). Do badań wykorzystano kwestionariusz oparty na wiedzy. Łącznie dokonano 15 prób pomiarowych wiedzy i zachowań dzieci. Okazało się, że dzięki wdrożeniu programów interwencyjnych znacznie podniósł się poziom wiedzy badanych w zakresie wiedzy i autoochrony przed nadużyciami seksualnymi. Dodatkowo wyniki badań pokazały, że u badanych wzrósł wskaźnik poziomu lęku i obaw.

Deskryptory TESE: badania naukowe, uczeń, postawa, wiedza, płeć, wychowanie seksualne
TESE descriptors: research, pupil, attitude, knowledge, gender, sex education
  • Zwi, K.J., Woolfenden, S.R., Wheeler, D.M., O'Brien, T.A., Tait, P. i Williams, K.W. (2007). School-based education programmes for the prevention of child sexual abuse. Cochrane Database of Systematic Reviews, 3. Pobrane z http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0012744/