Tytuł badania: Schematy żywienia dzieci i młodzieży – analiza czynnikowa
Data: [2013]
Badacz: Anna Matyja

Celem badania była próba określenia sposobu odżywiania się w badanych rodzinach. W badaniu wzięło udział 107 rodziców (87 kobiet, 20 mężczyzn), którzy mieli dzieci w wieku 11-18 lat. Dobór próby miał charakter przypadkowy. Narzędziem badawczym był autorski kwestionariusz ankiety. W analizie czynnikowej wzięto pod uwagę częstość spożywania produktów w rodzinach. W wymienionej wyżej analizie wykorzystano metodologię głównych składowych oraz rotację Varimax, a także normalizację Kaisera. Zastosowano także metodę wyodrębniania czynników. Wyniki badania pozwoliły na obliczenia procentowych zestawień w poszczególnych schematach żywieniowych: grupa I niezdrowego żywienia (59%), grupa II zdrowego żywienia (24%), grupa III mieszanego żywienia (17%). Wykazano zależność: w rodzinach, w których opiekunowie dzieci mają wyższe i średnie wykształcenie, występują dwa typy żywienia: zdrowe i niezdrowe.

Autorskie słowa kluczowe: rodzice i dzieci, sposób żywienia, częstość spożywania produktów
Author's Keywords: parents and children, nutrition, frequency consumption of products
Deskryptory TESE: edukacja żywieniowa, edukacja zdrowotna, dziecko, młodzież, rodzice
TESE descriptors: nutrition education, health education, child, youth, parents
  • Matyja, A. (2014). Schematy żywienia dzieci i młodzieży – analiza czynnikowa. Problemy Higieny i Epidemiologii, 2, 481-487.