Tytuł badania: 'School Milk Scheme' w opinii uczniów klas IV-VI szkół podstawowych
Data: 1 lutego 2011 – 11 lutego 2011
Badacz: Urszula Sypuła, Ewelina Włodarczyk, Karolina Zakrzewska

Przedmiotem badania był edukacyjny program żywieniowy Unii Europejskiej School Milk Scheme, którego głównym założeniem jest wyrobienie w dzieciach nawyku spożywania mleka i przetworów mlecznych. Celem badania była weryfikacja opinii uczniów na temat tego programu. Badanie objęło szkoły podstawowe w Warszawie, Pionkach i Przeworsku. W badaniu wzięło udział 627 uczniów (10-13 lat). Narzędziem badawczym był anonimowy autorski kwestionariusz ankiety (PAPI). Badanie (którego wyniki zostały obliczone za pomocą programu statystycznego Statistica) wykazało, że 80,86% uczniów pije mleko na terenie szkoły. Zadowolonych z tego było 97,63% uczniów. Ponad połowa respondentów zawsze wypija całą porcję mleka (56,02%). Wiedza dzieci na temat korzyści ze spożywania przetworów mlecznych jest następująca: średnio co piąty ankietowany (20,41%) wie, że w mleku zawarty jest wapń. Prawie co trzeci badany wie, że mleko wzmacnia kości (28,38%). Wnioski z badania pokazują skuteczność wdrożenia edukacyjnego programu żywieniowego do szkół.

Autorskie słowa kluczowe: School Milk Scheme, School Milk Project, picie mleka w szkole
Author's Keywords: School Milk Scheme, School Milk Project, drinking milk at school
Deskryptory TESE: szkoła podstawowa, uczeń, zdrowie, edukacja żywieniowa, edukacja zdrowotna
TESE descriptors: primary school, pupil, health, nutrition education, health education
  • Sypuła,U., Włodarczyk, E. i Zakrzewska, K. (2011). 'School Milk Scheme' w opinii uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 4, 411-414.