Tytuł badania: Problemy badawcze we współczesnej pedagogice resocjalizacyjnej
Data: [2002]
Badacz: Maciej Musialik

Celem badania było określenie problemów badawczych podejmowanych w pedagogice resocjalizacyjnej w latach 1980-2000. Badano występowanie problematyki dotyczącej: narkomanii, alkoholizmu, prostytucji, przestępczości. Próbowano również określić problemy dotyczące tych zjawisk i niepodejmowane w badaniach, a także problematykę, którą należy podjąć w przyszłości. Przeanalizowano 81 publikacji naukowych; posłużono się również metodą wywiadu z pracownikami naukowymi. Na podstawie analizy stwierdzono, że problematyka dotycząca prostytucji, narkomanii, alkoholizmu i przestępczości była związana ze statystycznym ujęciem tych zjawisk, psychologicznym aspektem, środowiskiem rodzinnym alkoholików, narkomanów, przestępców i prostytutek, a także percepcją, opiniami i postawami wobec tych zjawisk. W ramach badań nad osobowością jednostek patologicznych charakteryzowano takie zagadnienia jak poczucie sensu życia osób nadużywających alkoholu, struktura samooceny w procesie resocjalizacji uzależnionych od środków odurzających, motywacja zabójstw, relacja między strukturami ja realnego i ja idealnego wśród prostytutek. W ramach kierunku związanego z badaniem środowiska rodzinnego skupiano się na takich zagadnieniach jak sytuacja społeczna i funkcjonowanie społeczne dorosłych dzieci alkoholików, percepcja postaw rodzicielskich przez młodzież zażywającą środki psychoaktywne, karalność sądowa rodziców jako czynnik determinujący zachowania przestępcze dzieci, społeczno-ekonomiczna sytuacja rodzin osób zajmujących się prostytucją. W wyznaczonym zakresie czasowym nie omawiano takiego problemu jak ocena efektywności programów terapeutyczno-resocjalizacyjnych przeznaczonych dla alkoholików. W latach 1980-2000 badacze zaniedbali problem zjawiska prostytucji, na co należy zwrócić szczególną uwagę w przyszłych projektach badawczych.

Deskryptory TESE: resocjalizacja, profilaktyka, narkomania, najlepsze wzory, problemy zdrowotne, przemoc, przestępczość, konflikt
TESE descriptors: correctional education, prevention, drug abuse, best practice, health problems, violence, dellinquency, conflict
  • Musialik, M. (2003). Problemy badawcze we współczesnej pedagogice resocjalizacyjnej. Rocznik Komisji Nauk Pedagogicznych, LVI, 125-136.