Tytuł badania: Sytuacja i status zawodowy dyrektorów szkół i placówek oświatowych
Projekt badawczy:
  • Doskonalenie strategii zarządzania oświatą na poziomie regionalnym i lokalnym
Data: luty 2011 – lipiec 2011
Badacz: Szymon Więsław

Szukano odpowiedzi m.in. na następujące pytania badawcze: Które z wybranych czynników decydują o zróżnicowaniu sytuacji i statusu dyrektorów? Jakie dane i wskaźniki najtrafniej opisują oddziaływanie czynników decydujących o sytuacji i statusie dyrektorów? W jakim stopniu – opisane danymi i wskaźnikami – czynniki wpływają na sytuację i status oraz wysokość wynagrodzeń dyrektorów szkół i placówek? Badanie miało charakter eksploracyjny; w jego ramach przeprowadzono analizę danych o dyrektorach w systemie informacji oświatowej; ankietę internetową wśród wszystkich dyrektorów szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego; ankietę internetową wśród wszystkich osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie jednostek oświatowych w JST; telefoniczne indywidualne wywiady pogłębione wśród osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie jednostek oświatowych w JST. Na podstawie wyników badania zauważono, że statystyczny dyrektor szkoły jest kobietą (76% ogółu); to, czy dyrektorem jest kobieta, czy mężczyzna, zależy od typu szkoły i wielkości miejscowości, w której funkcjonuje placówka. Statystyczny dyrektor ma 48 lat i 26 lat stażu pracy. Mężczyźni okazali się nieco starsi niż kobiety, co wynikało z ich późniejszego odchodzenia na emeryturę.

Deskryptory TESE: dyrektor szkoły, administracja, administracja edukacyjna, praca, doskonalenie zawodowe w toku pracy, kariera zawodowa
TESE descriptors: headteacher, administration, educational administration, labour, in-service training, career
  • Więsław, S. (2011). Sytuacja i status zawodowy dyrektorów szkół i placówek oświatowych. Pobrane z http://www.przywodztwo-edukacyjne.edu.pl/pliki/mekspertow/raport_sytuacja_i_status_zawodowy_dyrektorow_1.pdf