Tytuł badania: Odległe konsekwencje przemocy doświadczanej w dzieciństwie – wyniki badań
Data: 1994 – 1995
Badacz: Agnieszka Bidulska, Renata Fura, Krystyna Kmiecik-Baran, Ewa Miśkiewicz

Badanie przeprowadzono w celu odpowiedzi na następujące pytania: Czy sprawcy przemocy seksualnej dokonywanej na dzieciach byli w dzieciństwie ofiarami przemocy, w szczególności seksualnej? Czy przemoc doznawana w dzieciństwie może być przyczyną dokonywanych gwałtów i przemocy w życiu dorosłym? Badaniem objęto trzy grupy liczące po 30 osób: 1) grupę więźniów odbywających karę pozbawienia wolności za gwałty dokonane na nieletnich; 2) grupę więźniów odbywających karę pozbawienia wolności za inne przestępstwa; 3) grupę osób niewchodzącą w konflikt z prawem. Do zebrania materiału posłużono się kwestionariuszem Zespołu Dziecka Krzywdzonego (ZDK). W wyniku przeprowadzonego badania potwierdzono, że konsekwencją przemocy doświadczanej w dzieciństwie jest przemoc stosowana w życiu dorosłym. Jednocześnie wykazano, że osoby nieprzejawiające zaburzeń zachowania w niewielkim stopniu doznawały przemocy w dzieciństwie. Okazało się ponadto, że respondenci niedoświadczający przemocy ze strony rodziców nie doświadczali jej także od innych osób. Na podstawie zgromadzonego materiału sformułowano wniosek o minimalizowaniu odległych konsekwencji bycia ofiarą przemocy seksualnej poprzez odpowiednie wsparcie emocjonalne, informacyjne oraz wartościujące.

Deskryptory TESE: przemoc, wychowanie dziecka, opieka nad dzieckiem, dziecko, relacja rodzice – dziecko, relacja dorosły – dziecko, relacje interpersonalne, kompetencje społeczne
TESE descriptors: violence, child rearing, childcare, child, parent-child relation, adult-child relation, interpersonal relations, social competences
  • Kmiecik-Baran, K. (1999). Odległe konsekwencje przemocy doświadczanej w dzieciństwie – wyniki badań. W: K. Kmiecik-Baran, Młodzież i przemoc: mechanizmy socjologiczno-psychologiczne (s. 134-212). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

porozumiewanie się 1
coordination abilities 1