Tytuł badania: Znaczenie impulsywności dla stopnia zaangażowania młodych mężczyzn w picie alkoholu
Data: [2012]
Badacz: Ryszard Poprawa

Celem badania była odpowiedź na pytanie: jakie indywidualne profile cech podstawowych impulsywnego zachowania najbardziej sprzyjają ryzykownemu angażowaniu się w picie alkoholu? Badaniem objęto 603 młodych mężczyzn (dobór miał charakter celowy). Wiek respondentów mieścił się w przedziale od 16 do 26 lat. 33,66% próby stanowili studenci, 21,72% uczniowie zawodowego toku kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych, a 44,62% osoby pracujące lub bezrobotne (w większości legitymujące się wykształceniem średnim lub zasadniczym zawodowym). Do zebrania materiału posłużono się Skalą Używania Alkoholu (SUA) oraz Skalą Impulsywnego Zachowania UPPS-P. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że szczególnie dwa typy, spośród sześciu wyróżnionych, indywidualnych profili podstawowych cech impulsywności przyczyniają się do uzależnienia i picia problemowego. Jednocześnie potwierdzono, że ryzykowne picie alkoholu nie dotyczy jedynie osób poszukujących doznań. Pierwszy typ osobowości cechowało skrajnie wysokie nasilenie wszystkich aspektów impulsywności – byli to mężczyźni popędliwi, nierozważni oraz niezdolni do wytrwałego działania w obliczu frustracji; ponadto wyróżniało ich także wysokie zapotrzebowanie na stymulację. Osoby o drugim (szczególnie narażonym) typie osobowości charakteryzowało z kolei unikanie doznań. Jednak były to również osoby o bardzo wysokiej popędliwości (zwłaszcza negatywnej) oraz nieprzejawiające wytrwałości.

Autorskie słowa kluczowe: osobowość, czynniki chroniące, impulsywność, UPPS-P, picie problemowe, ryzyko uzależnienia, młodzi mężczyźni
Author's Keywords: personality, protective factors, impulsivity, UPPS-P, problem drinking, risk of addiction, young men
Deskryptory TESE: problemy zdrowotne, choroba, zdrowie, osobowość, płeć męska, zachowania
TESE descriptors: health problems, illness, health, personality, male, behaviour
  • Poprawa, R. (2014). Znaczenie impulsywności dla stopnia zaangażowania młodych mężczyzn w picie alkoholu. Alkoholizm i Narkomania, 1, 31-54.