Tytuł badania: Znaczenie inicjatyw służących zwiększaniu mobilności uczących się, absolwentów, poszukujących pracy i pracujących w Europie ze szczególnym uwzględnieniem inicjatywy Europass
Projekt badawczy:
  • Opracowanie założeń merytorycznych i instytucjonalnych wdrażania Krajowych Ram Kwalifikacji oraz Krajowego Rejestru Kwalifikacji dla uczenia się przez całe życie
pokaż badania
Typ badania: międzynarodowe
Data: [2004]
Badacz: Maciej Gruza

Jednym z celów badawczych było pozyskanie wiedzy na temat polityki Unii Europejskiej w zakresie wspierania mobilności osób kształcących się, absolwentów, osób poszukujących pracy oraz pracujących. Ponadto chciano zweryfikować zasady funkcjonowania inicjatywy Europass także w zakresie mobilności. W badaniu wykorzystano metodologię desk research (akty prawne i dokumentacja opublikowane przez unijne instytucje oraz wydane w Polsce, a także materiały, sprawozdania i inne na temat wspierania mobilności). Zastosowano technikę indywidualnych wywiadów pogłębionych (10 IDI z ekspertami, 40 IDI z beneficjentami). Grupowe wywiady pogłębione przeprowadzono z posiadaczami dokumentów Europass (10). Oprócz tego przeprowadzono badanie CATI (192 wywiady). Dane z raportu pokazały, że do najskuteczniejszych programów w zakresie zwiększania mobilności należą: Erasmus, Leonardo da Vinci, Erasmus Mundus, Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy, Wizyty Studyjne. Raport zawiera także statystyki porównawcze na temat np. skali wykorzystania Europass w Polsce w latach 2006-2011. Stworzono profil polskiego posiadacza dokumentów Europass: mężczyzna bez doświadczenia zawodowego w wieku 21-25 lat, znający dwa języki obce. Raport wieńczą rekomendacje operacyjne, kluczowe i horyzontalne dotyczące portalu Europass.

Deskryptory TESE: mobilność studentów, mobilność zawodowa, uczeń, absolwent szkoły wyższej, absolwent, pracobiorca, bezrobocie, zatrudnienie, praca, rynek pracy, Europa
TESE descriptors: student mobility, occupational mobility, pupil, graduate, school leaver, employee, unemployment, employment, labour, labour market, Europe
  • Gruza, M. (bdw.). Znaczenie inicjatyw służących zwiększaniu mobilności uczących się, absolwentów, poszukujących pracy i pracujących w Europie ze szczególnym uwzględnieniem inicjatywy Europass. Pobrane 19 maja 2015 z http://www.kwalifikacje.edu.pl/pl/badania-i-analizy