Tytuł badania: Rynek usług szkoleniowych w Polsce
Projekt badawczy:
  • Opracowanie założeń merytorycznych i instytucjonalnych wdrażania Krajowych Ram Kwalifikacji oraz Krajowego Rejestru Kwalifikacji dla uczenia się przez całe życie
pokaż badania
Data: [2004]
Badacz: Dariusz Danilewicz, Marzena Fryczyńska

Przedmiotem badania były usługi szkoleniowe, które oferuje rynek edukacyjny w Polsce. Raport obejmuje tematykę typologii szkoleń (ze względu na typ szkolenia oraz kryterium). Oszacowano i przedstawiono charakterystykę rynku szkoleniowego w Polsce. Wartość rynku wyniosła od trzech milionów do ośmiu miliardów złotych. Zauważono tendencję do dużej rotacji podmiotów szkoleniowych. Rynek wymienionych usług skupiał się głównie na województwach: mazowieckim, śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim. Obliczono, że funkcjonuje na rynku 2 500-10 000 podmiotów szkoleniowych. Preferencje tematyczne klientów szkoleń to: informatyka, umiejętności osobiste, organizacja, zarządzanie zasobami ludzkimi, finanse. Popularnością cieszą się też szkolenia związane z wykonywaną pracą. Czynnikami warunkującymi popyt na dane szkolenie są: jakość szkolenia oraz cena usługi.

Deskryptory TESE: Polska, rynek edukacyjny, edukacja, szkolenie praktyczne, usługi
TESE descriptors: Poland, education market, education, practical training, services
  • Danilewicz, D. i Fryczyńska, M. (bdw.). Rynek usług szkoleniowych w Polsce. Pobrane 19 maja 2015 z http://www.kwalifikacje.edu.pl/pl/badania-i-analizy