Tytuł badania: Autoprezentacja na portalu społecznościowym Facebook a narcyzm
Data: listopad 2011 – luty 2012
Badacz: Paweł Izdebski, Martyna Kotyśko

Celem badania była odpowiedź, czy wśród użytkowników Facebooka istnieją różnice w poziomie narcyzmu i jego poszczególnych podskal, ze względu na posiadanie zdjęcia profilowego. Badaniem objęto 357 osób. Finalnie do analizy zakwalifikowano wyniki 286 respondentów, którzy posiadali konto na portalu społecznościowym Facebook (w tym: 82 gimnazjalistów, 88 uczniów szkół średnich oraz 116 studentów). Wśród badanych 44,06% stanowili mężczyźni, a średnia wieku wyniosła 17,74 roku. Do zebrania materiału posłużono się polską wersją kwestionariusza NPI Ruskina i Halla (NARPI) oraz ankietą dotyczącą m.in. zdjęcia głównego na Facebooku, okresu posiadania konta oraz czasu spędzanego dziennie na portalu. W wyniku przeprowadzonego badania wykazano, że mężczyzn cechował wyższy poziom narcyzmu, ponadto uzyskali także przewagę w skalach przywództwa oraz samowystarczalności. Kobiety z kolei uzyskały wyższe wyniki na skalach podziwu i próżności. Okazało się również, że najwyższe wartości we wszystkich podskalach narcyzmu osiągnęli uczniowie szkół średnich. Nie odnotowano różnic w zakresie średnich wyników narcyzmu i jego podskal w grupie osób posiadających zdjęcie główne oraz grupie, w której użytkownicy takiego zdjęcia nie mieli.

Deskryptory TESE: postawa, młodzież, student, zachowania, relacje interpersonalne, kompetencje społeczne, zachowania społeczne, Internet
TESE descriptors: attitude, youth, student, behaviour, interpersonal relations, social competences, social behaviour, Internet
  • Izdebski, P. i Kotyśko, M. (2012). Autoprezentacja na portalu społecznościowym Facebook a narcyzm. W: H. Liberska, A. Malina i D. Suwalska-Barancewicz (red.), Funkcjonowanie współczesnych młodych ludzi w zmieniającym się świecie (s. 202-212). Warszawa: Difin.