Tytuł badania: Absolwenci szkół wyższych na rynku pracy – losy zawodowe absolwentów Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Data: 2012
Badacz: Magdalena Raczyńska, Sylwia Stachowska

Do zebrania materiału badawczego wykorzystano metodę ankietową. W badaniu wzięło udział 218 absolwentów Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W badanej próbie było 75,2% kobiet; 80,7% respondentów było w wieku do 24 lat; 56,9% ukończyło ekonomię, a 43,1% zarządzanie. W momencie przeprowadzania badania pracę posiadała nieco ponad połowa absolwentów. Dla 29,4% była to pierwsza praca zawodowa, a co dziesiąta osoba kontynuowała pracę podjętą jeszcze podczas studiów. 6,4% respondentów posiadało własną działalność gospodarczą. Wśród pozostałych, którzy nie posiadali zatrudnienia, 13,8% szukało pracy, a 33% kontynuowało naukę. Wśród badanych posiadających zatrudnienie przeważali absolwenci studiów drugiego stopnia. Wśród tych ankietowanych, równocześnie absolwentów zarządzania, przeważały osoby posiadające własną działalność gospodarczą. Wśród oczekiwań dotyczących pracy zawodowej przeważały: dobre warunki pracy (70,6% wskazań) i dobra atmosfera (69,7%). Na wartość dobrych warunków pracy zwracali uwagę przede wszystkim respondenci posiadający już doświadczenie zawodowe. 67% ankietowanych wymieniało wśród oczekiwań również satysfakcję zawodową, a 66% możliwość podnoszenia kwalifikacji i rozwoju. Większość badanych posiadających zatrudnienie była zadowolona z wykonywanej pracy (17,2% deklarowało bardzo duży stopień zadowolenia).

Deskryptory TESE: absolwent, absolwent szkoły wyższej, praca, wynagrodzenie, bezrobocie, rynek pracy, zatrudnienie
TESE descriptors: school leaver, graduate, labour, salary, unemployment, labour market, employment
  • Raczyńska, M. i Stachowska, S. (2014). Absolwenci szkół wyższych na rynku pracy – losy zawodowe absolwentów Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. e-mentor, 1. Pobrane z http://www.e-mentor.edu.pl/artykul/index/numer/53/id/1072