Tytuł badania: Rodzice, szkoła i profesjonalna profilaktyka – w stronę dobrej współpracy
Data: 2010 – 2012
Badacz: Szymon Czarnik, Szymon Grzelak

Przedmiotem badania była jakość współpracy i relacji pomiędzy rodzicami, szkołą a instytucjami oferującymi profesjonalną pomoc profilaktyczną w walce z uzależnieniami. Anonimowe badanie objęło uczniów drugich i trzecich klas gimnazjum (wiek: 14-15 lat). Respondenci byli uczniami szkół publicznych z ośmiu województw. Łączna próba wynosiła 6853 osoby. Przedstawione wyniki badania dotyczą prezentacji tylko tych odpowiedzi na pytania, które dodano do ankiety w 2012 r. (próba badawcza wynosiła wtedy 3287 osoby). W badaniu wykorzystano ankietę audytoryjną, w której pytano m.in. o najważniejszego przewodnika w życiu badanych (wśród odpowiedzi znajdowały się przykłady dorosłych z otoczenia młodzieży). Okazało się, że mama jest najważniejszą osobą dla 87% dziewcząt oraz 83% chłopców, tata natomiast – dla 71% chłopców i 57% dziewcząt. Nauczyciela wskazało 17% dziewcząt i 13% chłopców. Kolejne pytania ankietowe dotyczyły obszaru seksualności. Wyniki badania potwierdziły, że rodzice dla ponad 70% respondentów są najważniejszym źródłem informacji o miłości (71% odpowiedzi dziewcząt, 73% – chłopców). Szkołę i nauczycieli jako najważniejsze źródła wiedzy o seksualności człowieka wskazał średnio co trzeci ankietowany gimnazjalista (37% dziewcząt, 31% chłopców). 70% osób czuło się wysłuchanych i zrozumianych podczas rozmów z rodzicami o istotnych dla siebie sprawach, co potwierdza dobre relacje między tymi grupami.

Deskryptory TESE: rodzice, szkoła, profilaktyka, współpraca, ankieta
TESE descriptors: parents, school, prevention, cooperation, questionnaire
  • Grzelak, S. (2014). Rodzice, szkoła i profesjonalna praktyka – w stronę dobrej współpracy. Świat Problemów, 1, 12-18.