Tytuł badania: Opinia o żłobkach w 2014 r.
Data: 17 stycznia 2014 – 31 stycznia 2014
Badacz:

Celem badania było poznanie opinii dotyczących systemu opieki nad dziećmi do trzeciego roku życia. Badanie zrealizowano w Warszawie. Dobór próby miał charakter celowy. Próba badawcza wyniosła 3186 osób (94% kobiet). Wykorzystano ankietę audytoryjną rozesłaną elektronicznie (CAWI), której celem była ewaluacja różnych aspektów funkcjonowania placówek (skala od jednego do czterech, jeden oznaczało: bardzo źle, cztery: bardzo dobrze). Badanie wskazało na uśrednione wyniki różnych kategorii działania żłobków: warunki sanitarno-higieniczne, jakość żywienia, zajęcia edukacyjno-wychowawcze, komunikacja z opiekunem, sposób sprawowania opieki nad dzieckiem, wyposażenie sal, wysokość opłat za żłobek, system rekrutacji, strona internetowa, liczba dzieci w grupie. Wszystkie wymienione wyżej aspekty żłobków publicznych i niepublicznych oceniono na poziomie 3-3,7. Wśród dodatkowych sugestii dotyczących opieki lub procesu rekrutacji dzieci do warszawskich żłobków odnotowano m.in.: za mało miejsc w żłobkach (23%), zbyt długi okres rekrutacji (12%), dyskryminację małżeństw/przeciętnych rodzin (10%), zbyt wysokie opłaty (4%).

Deskryptory TESE: opieka nad dzieckiem, dziecko, wyposażenie, zajęcia edukacyjne, placówka edukacyjna
TESE descriptors: childcare, child, equipment, educational activities, educational institution
  • Wydział Badań i Analiz i Centrum Komunikacji Społecznej. (2014). Opinia o warszawskich żlobkach w 2014 r. Raport z badania. Pobrane z http://www.e-zlobek24.waw.pl/opinia-o-warszawskich-zlobkach-w-2014-r/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=opinia-o-warszawskich-zlobkach-w-2014-r