Tytuł badania: Skuteczność programu profilaktyki alkoholowej dla dzieci na progu dojrzewania
Data: marzec 2003 – czerwiec 2005
Badacz: Krzysztof Bobrowski, Anna Borucka, Krzysztof Ostaszewski, Agnieszka Pisarska

Celem badania była ocena skuteczności trwającego dwa lata programu profilaktycznego w polskich szkołach; na pogram składały się Program Domowych Detektywów oraz Fantastyczne Możliwości. Przedmiotem badania był m.in. odroczony wpływ udziału w programie na picie alkoholu przez uczniów. W badanej próbie było 802 uczniów ze wszystkich klas czwartych i piątych z ośmiu szkół podstawowych w Warszawie. W grupie eksperymentalnej znalazło się 421 uczniów, a w grupie porównawczej 381. Na podstawie wyników badania stwierdzono że uczniowie poddani oddziaływaniu programu profilaktycznego później zaczynali pić alkohol, osłabieniu także uległy ich proalkoholowe postawy, a zwiększyła się wiedza na temat konsekwencji związanych z piciem. Uczniowie w większym stopniu zdawali sobie sprawę z nacisków społecznych zachęcających do picia alkoholu. Nie potwierdzono w badaniu oczekiwanego zmniejszenia wskaźników picia alkoholu, co mogło wiązać się z niską jakością dwuletniego programu profilaktycznego (brakiem ciągłości w finansowaniu oddziaływań, niską motywacją nauczycieli itp.).

Autorskie słowa kluczowe: młodzież, profilaktyka, ewaluacja programu
Author's Keywords: youth, prevention, program effectiveness
Deskryptory TESE: zdrowie, wiedza, profilaktyka, choroba, problemy zdrowotne, zachowania społeczne
TESE descriptors: health, knowledge, prevention, illness, health problems, social behaviour
  • Bobrowski, K.J., Pisarska, A., Ostaszewski, K. i Borucka, A. (2014). Skuteczność programu profilaktyki alkoholowej dla dzieci na progu dojrzewania. Psychiatria Polska, 3, 527-539.